Maltepeli kadınlardan Ata’ya teşekkür…

1

Maltepe Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 77. yılını kutladı. 

Maltepeli kadınlar, seçme ve seçilme hakkını birçok Batı ülkesinden önce elde etmelerini sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Maltepe Meydanı’ndaki heykeline çelenk koyarak, minnettarlıklarını ve saygılarını sundular. Maltepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu adına, Başkan Perihan Toraman kısa bir açıklama yaptı. 

“Ulu Önderimizin izinden gidiyoruz…” 

Toraman, açıklamasında; “Bizler, Cumhuriyetin yetiştirdiği kadınlar olarak, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidiyoruz. Toplumun diğer yarısını oluşturan bizler, artık sadece siyasi partilerin vitrinlerinde seçim zamanları sunulmak istemiyoruz. Biz bilgimizle, donanımımızla, niteliklerimizle, meclislere girerek ülkemize katkı yapmak istiyoruz. Kadınlarımızın kendi kaderi ile birlikte ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolu, siyaset yapmaktan geçmektedir. Tüm kadınları, kaybettikleri itibarı kazandırmak için, haklarını çoğaltmak için örgütlenmeye meclise siyasete çağırıyoruz” dedi. 

Seçme ve seçilme hakkını kazanmalarının 77. yılında Atatürk Heykeli’ne çelenk bırakan kadınlar, konuşmalar ve tören bittikten sonra meydandan ayrıldılar. 

Organizasyona; Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Şahkulu Sultan Vakfı, Toplumsal Kadın Hareketi Derneği, Cumhuriyet Halk Evi Fındıklı, İdealtepe Çevre Gönüllüleri Derneği, Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği, Kas-Der, S.O.S, Atalar Lions Derneği, İşçi Partisi Öncü Kadın dernek ve sivil toplum kuruluşları katıldılar.

2

sporvitrini

Hakkında Murat Küçük

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepespor

Maltepespor yönetiminden Kaymakam Dallı’ya ziyaret

Maltepespor’da geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurul ile başkanlığa seçilen Atilla Çaycı ve yönetim kurulu üyeleri, Maltepe Kaymakamı Meftun ...