Maltepe’de “Türkan Sultan” rüzgârı esti…

Türk Sineması’nın “Sultanı” Türkan Şoray, Maltepe Belediyesi’nin “Çekirdek gazoz bizden, izlemesi sizden” sloganıyla düzenlediği “Açıkhava Sinema Günleri”nin açılışında büyük ilgi gördü.

Şoray, Kadir İnanır ile başrollerini paylaştığı unutulmaz filmi “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmini, çekirdeğini çitletip sonuna kadar izledi. Şoray ve Berkay’a, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından bu yıl ilki verilen “Sevgi ve Emek Ödülü” verildi. Ödülü alan Şoray, daha sonra efsane filmin afişini imzaladı.

Maltepe Belediyesi tarafından Ramazan etkinlikleri kapsamında Yalı Mahallesi’ndeki açık basketbol sahasında düzenlenen “Açıkhava Sinema Günleri”nin ilkine Türkan Şoray damgasını vurdu. Maltepelilerin tıklım tıklım doldurduğu alana Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve eşi Çiğdem Kılıç’la giriş yapan Şoray, büyük ilgi gördü.

CAHİT BERKAY’DAN MUHTEŞEM RESİTAL…

 Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin gösterildiği geceye, filmin müziklerine imza atan Cahit Berkay da katıldı. Berkay, film gösterimi öncesinde izleyenlere muhteşem bir resital sundu.

“HEPİMİZİN AŞIK OLDUĞU SANATÇI…”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, yaptığı konuşmada “Bilirsiniz, sinemalara ilk gittiğimizde hemen âşık olunan sanatçılar vardır. Onların başında Türkan Şoray geliyor. Türkan Şoray’a bakınca Anadolu kadınının tüm özelliklerini kendinde toplayan bir yapıyı, Karadeniz’in kadınlarını, Ege’nin kadınlarını, Harran’ın, Çukurova’nın pamuk toplayan işçi kadınlarını, Zübeyde Ana’yı, kendi annemi görüyorum. İyi ki varsınız. Bu filmi izlerken ağladığımı hatırlıyorum ” diye konuştu.

SEVGİ VE EMEK ÖDÜLÜ…

Kılıç, konuşmasının ardından Türkan Şoray ve Cahit Berkay’a bu yıl Maltepe Belediyesi’nce ilki verilen “Sevgi ve Emek Ödülü”nü takdim etti. Oldukça heyecanlı olduğu görülen Şoray, şunları söyledi: “Sevgili Maltepeliler, bu akşam sizinle burada buluşmak çok güzel bir duygu… Benim için geldiniz, hepinize teşekkür ediyorum. Dünyada sevgiden daha güzel bir şey yok. Birbirini sevince insanlar, dünya o kadar güzel bir yer olur ki… Bu filmimin gerçek teması sevginin güzelliğini, emeğin farkını anlatmak ve göstermektir. 200’ün üzerinde film çevirdim, ama en çok izleyiciye ulaşan filmim bu filmimdir. Bu filmin çok sevilmesinin bir nedeni de sevgili Cahit Berkay’dır. Yıllar önceki yazlık sinema nostaljisini yaşattığı için Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a teşekkür ediyorum.”

CAHİT BERKAY’DAN AŞK İTİRAFI…

Şoray’dan sonra söz alan Berkay da tarihi bir itirafta bulundu: “Türkan Şoray’a herkes gibi ben de âşıktım, ama bugün burada ilk kez ona âşık olduğumu itiraf etmek istiyorum.”

İZDİHAM YAŞANDI…

Efsane filmin afişini imzalayan Şoray, filmi sonuna kadar izledi. Zaman zaman çekirdek çitleten Şoray’ın, filmin bazı sahnelerinde duygusallaştığı görüldü. Filmin ardından mikrofonu eline alan Şoray, Maltepelilere gösterdikleri ilgi için bir kez daha teşekkür etti. Başkan Ali Kılıç ve eşi Çiğdem Kılıç’la birlikte oluşturulan güvenlik koridorundan gösterilen ilgi nedeniyle güçlükle ilerleyebilen Şoray, arabasının camından hayranlarına el salladı.

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

pet şişe

Çevre için pet şişeler kumbaraya!

Ataşehir Belediyesi ile Danone Hayat İçecek arasında yapılan sponsorluk sözleşmesiyle, parklara ve bazı noktalara pet şişe kumbarası yerleştirildi. ...