Maltepe’de temiz çevre için dev adım…

Maltepe Belediyesi, Avrupa’nın 6 bin 450 belediyesini ve 206 milyon kişiyi kapsayan Başkanlar Sözleşmesi’ni imzalayarak, 2020’ye kadar karbondioksit salınımını yüzde 20 oranında düşürmeyi taahhüt etti.

Maltepe Belediyesi, Avrupa Komisyonu’nca yürürlüğe konulan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi’ndeki (Covenant of Mayors) yerini aldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Başkanlar Sözleşmesi’ne attığı imzayla Maltepe’deki karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar yüzde 20 oranında taahhüt etti.

EYLEM PLANI HAZIRLANDI…

Sözleşmenin imzalanmasının ardından, bir yıl içerisinde yereldeki paydaşlarla birlikte Maltepe’deki karbondioksit salınımını azaltma gösterge hedefini de içerecek bir “Sürdürülebilir Eylem Planı” hazırlanmaya başlandı. Bu kapsamda Ekim ayına kadar devam edecek çalışmalarda, kurumsal ve kentsel ölçekli emisyon envanteri için bilgi toplama çalışması yapılacak. Maltepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve danışmanlık firmasınca ortaklaşa yürütülen çalışma ölçeğinde Maltepe’deki konutların,  ticaret, sanayi ve kamu binalarının, sokak aydınlatmalarının enerji tüketimi hesaplanacak. 

206 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR…

AB tarafından uygulanan, Avrupa’nın 6 bin 450 belediyesini ve 206 milyon kişiyi kapsayan sözleşme, üye belediyelerde karbondioksit salınımının 2020’ye kadar yüzde 20’lere düşürülmesini hedefliyor. Söz konusu sözleşmeyle birlikte Maltepe’de çevre duyarlılığı ve yaşam kalitesinin arttırılması sağlanacak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...