Nutuk

Maltepe’de Nutuk coşkusu

Maltepe’de Ulu Önder Atatürk’ün ölümsüz eseri Nutuk, İzmir Marşı eşliğinde büyük bir coşku ve katılımla okundu. Gazeteci İsmail Küçükkkaya’nın da katıldığı “Nutuk Okuyoruz” etkinliğinde, binlerce Maltepeliye “Nutuk” kitabı dağıtıldı.

Maltepe Belediyesi, “İsmail Küçükkaya ile Nutuk Okuyoruz” etkinliğinde binlerce Maltepeliyi, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında yaşanan sancılı dönemleri anlatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” kitabıyla buluşturdu. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Başkan Yardımcıları Melih Morsünbül, Gültekin Karataş ve birim müdürlerinin de katıldığı etkinlikte büyük bir coşku yaşandı. Sık sık İzmir Marşı ve tezahüratların eşlik ettiği etkinlik, Başkan Ali Kılıç’ın Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne gelmesi ve ölümsüz eseri eline alarak halkı selamlamasıyla başladı.

Nutuk

HEP BİRLİKTE NUTUK OKUNDU…

Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın salona gelmesiyle büyük bir coşku yaşanırken, Türk bayrakları ve Atatürk posterleri salonda dalgalandı. Nutuk’un okunmasına geçilmeden önce bir konuşma yapan Küçükkaya; “Dini etnik ve mezhepsel olarak hepimiz farklı düşünüyoruz olabiliriz ama bu toplumda hepimiz eşitiz. Bunu neye borçluyuz? Bunu Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Peki, neden Atatürk? Atamızın kurduğu bu Cumhuriyet’te Türkiye’ye ve dünyaya yönelik bir bakış açısı var. İşte o açı Nutuk’un içerisinde saklı. Bu yüzden hepinize Nutuk dağıtacağız. Her birinizin elinden olsun, olmalı da” dedi.

ATATÜRKÇÜLÜK DEVRİMCİDİR…

Atatürk’ün fikirlerinin durağan değil devrimci olduğunu da ifade eden İsmail Küçükkkaya; “Biz tek bir bakış açısıyla dünyaya bakarız, o da Türk ulusunu ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sarsılmaz temeller üzerinden yükseltmektir. Atatürk, 13 yıl devleti yönetti ama çağdaş, laik ve demokrat bir sistem kurdu. Hatta o Başkumandanlık için bile Meclis’e başvurdu. Cumhuriyet’in ve Meclis’in üstünlüğüne inandı ve güvendi. Atatürkçülük, durağan değil devrimcidir. Eskiyen Atatürk’ün fikirleri değil, o fikirlere dair bakış açımızdır. İhtiyaç duyduğumuz her şey Atatürk’ün bakış açısında gizli. O nedir peki? O Cumhuriyet’tir” şeklinde konuştu. Konuşma sırası ve sonrasında Küçükkaya halka Nutuk kitabı dağıtırken; minik hayranları, öğrenciler ve vatandaşlarla da fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...