Azerbaycan

Maltepe’de Azerbaycan Gecesi

Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Benim” festivali kapsamında Azerbaycan Gecesi gerçekleştirildi. Maltepeli vatandaşları farklı kültürlerle buluşturmayı hedefleyen etkinlikte, Azerbaycan kültürüne ait dans ve müzik örnekleri sergilendi.

Tarihi Beşçeşmeler Meydanı’nda organize edilen geceye, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Esmira Hüseynova ve çok sayıda Azeri vatandaş katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül, Maltepe Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 94. kuruluş yıldönümünü 94 etkinlikle kutladığını belirterek; “Bir ay boyunca okullardan sokaklara, Gülsuyu Stadyumu’ndan spor alanlarına birçok yerde Cumhuriyeti’mizi yaşatacak etkinliklere imza atıyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, can pahasına kurulan Cumhuriyet’imizi ilelebet yaşatacağız” şeklinde konuştu. Daha sonra sahne alan kanun sanatçısı Günay Adigozelova, Azerbaycan müziğinin sevilen eserlerinden örnekler sunup, katılımcılara müzik ziyafeti çekti.

AZERİ DANSLARI COŞTURDU…

Geleneksel oyunları ve kıyafetleriyle sahne alan Hazar Kafkas Halk Dans Topluluğu, Azerbaycan ve Kafkas halk oyunlarından sunduğu örneklerle alkışları topladı. Azerbaycan’a özgü garmon, navara, tar enstrümanlarını icra eden müzisyenlerin eşlik ettiği topluluk; “Çobanlar Dansı”, “Gaval Regsi (Def Dansı)”, “Azeri Yiğitler Dansı” örneklerini sundu. Topluluğun Kafkas bıçak kama gösterisi ise büyük ilgi topladı.

Azerbaycan

sporvitrini

Hakkında Deniz İhsan Taşdelen

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Şile

Şile’nin kalbi Üsküdar Caddesi renkleniyor

Şile’nin kalbi Üsküdar Caddesi, çok özel bir projeyle tanışmak için gün saymaya başladı. “Kent Meydanı ve Üsküdar Caddesi ...