MALTEPE SAHİLİNDEKİ PARK…

Maltepe Ekspres Gazetesi Sahibi Cengiz Doğan, Maltepe sahilleri üzerindeki dolgu alanında yeşermekte olan  dev park için bir yazı kaleme aldı. Aynı zamanda bölgenin en fazla okur kitlesine sahip internet sitesi www.maltepeekspres.com üzerinde de yayınlanan yazıya “Çevre” ve “Muhalefet” gözlükleri ile baktığımızda son derece olumsuz olarak yorumlamak mümkün iken bir başka açıdan da bakıldığında, “Ne kadar doğru,  ne kadar yerinde bir uygulama olduğunu kabul etmemek büyük haksızlık olur diye düşündük. Dev projenin çevreye sağlayacağı katkı, çocukların gelişiminde oynayacağı rol, turizm ve istihdama sağlayacağı katkı…Bütün bunları çoğaltmak mümkün ama negatif bir gözle bakmak zorundaysanız bunları göremezsiniz… Eğer bu proje CHP İktidarındaki belediyeler tarafından yapılıyor olsaydı alacağı alkışları gözlerimizin önüne getirelim ve durduğumuz yeri bir daha gözden geçirelim…

İşte Cengiz Doğan’ın Sahildeki Park başlıklı yazısı:

Maltepe Belediyesi’nin o eski Başkanı Mustafa Zengin’in tüm engelleme girişimlerine rağmen  hayata geçirildi Maltepe Sahildeki park. Deniz doldurularak 1 milyon 200 bin metrekarenin üzerinde bir alan kazandırıldı ilçeye. İlçenin şu anki en büyük alanı olma özelliğine sahip bu büyüklüğü ile.

İçerisinde hemen her türlü etkinliğin yapılabileceği, sadece Maltepelilere değil çevreden gelenlerin bile Marmara Denizinin adalara karşı muhteşem güzelliğini seyredebileceği bir alan burası. Tamamlanmak üzere. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu alanın Maltepe’ye kazandırılması için gerçekten büyük emek sarf etti. 3. Kez Belediye Başkanı seçilen Kadir Topbaş, çalışmaları defalarca yerinde inceledi. Park’ın 7’den 70’e hemen herkesin beklentilerine karşılık vermesi için içerisine spor alanlarından toplanma alanına, oturma alanlarından mesire alanlarına kadar  her türlü ayrıntıya titizlikle dikkat edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimler öncesi Yenikapı’da yaptığı mitingde bu park alanından bahsederek İstanbullulara “Bir sonraki mitingi orada yapalım ve iki milyon katılım olsun” dedi. İBB birçok ilçede çok sayıda yatırım yaptı, ancak son dönemde park anlamında en büyük yatırım Maltepe’ye yapıldı. Zira karada bir alanın  düzleştirilerek yapılması değildi bu parkın maliyeti. Şimdilerde tamamlanmak üzere bir bölümü hizmete açıldı bile. Hatta Hamsi Festivali bile yapıldı. Önümüzdeki dönem birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

Büyükşehir Meclisi parkın tamamlanmasından sonra bir isim verecek.  İsim olarak ne düşünülüyor bilmiyorum ama ben adının Maltepe Recep Tayyip Erdoğan Parkı olmasının doğru olacağını düşünüyorum.

Şimdi hemen karşı çıkanlar olacaktır hatta suçlayanlar da çıkacaktır ancak şöyle bir düşünün; İstanbul’un kendisi için ayrı bir önem arz ettiğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu kente kazandırılan her mega projede desteği var.  Maltepe’ye ciddi anlamda kazandırılan hizmetlere bakılacak olursa yine onun partisinin mensuplarının projesi, çabası, girişimi olduğunu görürüz. Maltepe’ye Hükümet Konağı projesinin kazandırılması, Maltepe’ye SGK Bölge Müdürlüğünün kazandırılması, En fazla durağı Maltepe’de olan Kartal-Maltepe-Kadıköy metrosu, temeli 2009 öncesinde AK Partili Belediye Başkanı tarafından atılan ve Mustafa Zengin döneminde son rütuşları yapılan kültür merkezi. Maltepe Belediye Meclisi Kültür Merkezinin adının Türkan Saylan olmasını kararlaştırdı ve öyle de oldu.  Türkan Saylan bana göre meslek hayatını sağlığa, kendi yaşantısını ise kız çocuklarının okumasına adayan bir bilim kadınıydı. O dönem bazıları bu ismin verilmesine karşı çıktı belki ama sonuçta adı Kültür Merkezine verildi ve bugün orada her türlü etkinlik yapılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da İBB Başkanlığı yapan ardından Başbakan olan bu anlamda tek isim. İstanbul’a hem belediye başkanı olarak hem de başbakan olarak hizmet eden biri aynı zamanda. O zaman onun adının da Maltepe’de böylesine anlamlı ve büyük bir projeye verilmesi gerekmez mi?

Kararı verecek olan elbette İBB Meclisi benimkisi sadece bir düşünce….

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepe’de semazenler iftara renk kattı

Maltepe Belediyesi, Küçükyalı Süreyya İlmen Paşa Kültür Merkezi’nde belediye kreşlerinde eğitim gören çocuklarla, ailelerine iftar verdi. İftarda sırasında ...