girişimcilik mutfağı

Maltepe Girişimcilik Mutfağı kadınlara emanet

Maltepe Belediyesi’nin öncülüğünde ilçedeki kadınların emekleriyle oluşturulan Maltepe Girişimcilik Mutfağı’nın ilk ürünleri görücüye çıktı.

Üretime başlayan mutfakta eğitim alan 40 kadını ziyaret eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç; “Kadınların erkeklere olan bağımlılığını kırarak, onları topluma kazandırmak yolunda attığımız bu adımlar herkese mutluluk getirsin. Biliyoruz ki ekonomik açıdan özgürlüğünü sağlayan kadınların oluşturduğu toplumlar, en demokratik toplumlardır” dedi.

girişimcilik mutfağı

BAŞKAN KILIÇ ELLERİYLE PASTA SÜSLEDİ…

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ve Maltepe Belediyesi’nin katkılarıyla oluşturulan, kadınların istihdama katılmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Maltepe Girişimcilik Mutfağı projesine bağlı olarak kurulan mutfak faaliyete geçti. Aşçı çıraklığı, servis elemanlığı ve pastacı çıraklığı konularında eğitim alan Maltepeli 40 kadın, yaptıkları pasta ve  yemeklerini görücüye çıkardı. Kadın gurişimcilik mutfağını ziyaret eden Başkan Kılıç; bonesi, galoşu ve önlüğünü takarak mutfakta bir dizi incelemelerde bulundu. Kılıç’a Başkan Yardımcısı Canan Döner ile Kadın, Aile ve Engelli Hizmetleri Müdürü Nilgün Sevdiren, aşçılar, öğretmenler ve kadınlar eşlik etti. Elleriyle pasta süsleyen Kılıç, yemeklerin yapılmasına da eşlik etti. Kadınlar da yaptıkları yemekleri Ali Kılıç’a ikram etti.

KADINLARA DESTEK…

İncelemeler sonrası bir konuşma  yapan Başkan Ali Kılıç; “Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah gerekli bilgi ve becerileri burada alarak kendi işinizi kurarsınız. Kadınların zaten mutfakta belirli bir becerileri var. Bizim bu Girişimcilik Mutfağı’nı kurmaktaki amacımız, kadınların erkeklere olan bağımlılığını kırarak onları topluma kazandırmak. Bu yolda attığımız bu adım veya adımlar herkese mutluluk getirsin. Biliyoruz ki ekonomik açıdan özgürlüğünü sağlayan kadınların oluşturduğu toplumlar, en demokratik toplumlardır. El ele, eksikliklerimizi de tamamlayarak, burada üretimden sonra satışa da geçmeyi planlıyoruz” dedi.

MUTFAKTA NELER YER ALIYOR?

Altıntepe’de belediyeye ait bir alanda kurulan mutfakta 2 sınıf, 1 büyük mutfak, 1 restoran ve idari birimlerden oluşan bir merkez yer alıyor. Kurulan alanda ayda 150 kadına aşçı çıraklığı, servis elemanlığı, pastacı çıraklığı eğitimleri verilecek ve 8 ay boyunca sürecek eğitimlerle kadınların, ilgili mesleklerde bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi sağlanacak.

girişimcilik mutfağı

Maltepe Belediyesi’nin öncülüğünde ilçedeki kadınların emekleriyle oluşturulan Maltepe Girişimcilik Mutfağı’nın ilk ürünleri görücüye çıktı…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sokak hayvanları için flüt çaldılar

Maltepe Belediyesi, Türkiye’nin ilk ve tek flüt orkestrası Marmara Flüt Orkestrası’nın, sokak hayvanları için mama bağışı topladığı flüt ...