Maltepe Belediyesi “Yılın Annesi”ni seçti…

Oğlunun katilini attığı bir tokat ile affederek dünya kamuoyunun dikkatlerini üzerine toplayan İranlı kadın Samareh El Nezhad, Maltepe Belediyesi tarafından “Yılın Annesi” seçildi.

Anneler Günü’ne özel etkinlik düzenleyen Maltepe Belediyesi, İranlı Samareh El Nezhad’ı Türkiye’ye davet etti. Sağlık sorunları nedeniyle davete katılamayan Nezhad’ın ödülünü, İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Hasan Şabani aldı.

GEZİ PARKI ANNELERİ ADINA…

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde düzenlenen Anneler Günü etkinliği, Milletvekili Şafak Pavey tarafından hazırlanan “Gezi Parkı Anneleri” video gösterimiyle başladı. Gezi Parkı protestolarında çocuklarını kaybeden anneler adına, yine aynı olaylarda hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın acısına dayanamayarak hayata veda eden annesi Fadime Ayvalıtaş anısına kızı Gül Ayvalıtaş’a, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç tarafından çiçek takdim edildi.

“DOĞANIN EN ÜRETKEN VARLIKLARI ANNELERİMİZ…”

Günün önemine ilişkin bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, anneleri tanımlamak için “sevgi, şefkat, merhamet ve yücelik” gibi sözcüklerin yetmeyeceğine değindi. “Doğanın en üretken varlığı olan kadın, anne olabilme özelliği ile tanımlanamaz bir değere ulaşır” diyen Başkan Kılıç, Hz. Muhammed’in “Annene hizmet et; çünkü cennet, annelerin ayakları altındadır” ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kadının en büyük vazifesi analıktır” sözleriyle devam ettiği konuşmasında şu mesajları verdi:

“ANNELERİN ACILARI AYNI DUYGULARLA YANSIR…”

“Hangi coğrafyada olursa olsun; dili, dini, ırkı ne olursa olsun, annelerin acıları ve çocuklarına olan şefkatleri aynı duygularla yansır. Hem Gezi Parkı anneleri, hem de İranlı anne Samareh El Nezhad, bunun en iyi örnekleridir.”

“DİBİNDE AF BULUNAN UÇURUM…”

Yılın Annesi Samareh El Nezhad’ı etkinliğe davet ettiklerini, ancak sağlık sorunları nedeniyle kendisinin Türkiye’ye gelemediğini belirten Ali Kılıç; “Bir anne yüreği, dibinde her zaman af bulunan bir uçurumdur. İşte saygıdeğer Samareh El Nezhad’ın davranışı… Oğlunun katilini bir tokat atarak affetti ve asılmaktan kurtardı” şeklinde konuştu.

MALTEPELİLERE TEŞEKKÜR ETTİ…

Telefon görüşmesinde Türkiye’ye gelemediği için üzgün olduğunu belirten Samareh El Nezhad, kendisine verilen ödülün “uluslararası dayanışma ve hoşgörü” amacı taşımasını istedi. Sağlık koşullarının düzelmesi halinde Maltepe’ye gelerek Ali Kılıç ile tanışmak istediğini belirten Samareh El Nezhad, bütün annelerin Anneler Günü’nü kutlarken, Maltepelilere teşekkür etti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...