Maltepe’de atık yağlar suyu kirletmeyecek…

at

Maltepe Belediyesi’nin “Çevreye duyarlılık çağdaşlıktır” ilkesi çerçevesinde hayata geçirdiği sosyal sorumluluk ve çevre çalışmaları, bitkisel atık yağlar alanındaki projeleriyle devam ediyor.

Proje kapsamında, “bitkisel atık yağların içme suyuna verdiği zararların önlenmesi ve ekonomiye geri kazanımı” konusunda tüm Maltepe halkının bilinçlendirilmesi çalışmaları hız kazandı.

Maltepe Belediyesi Çevre Kontrol ve Koruma Müdürlüğü tarafından yürütülen proje, pilot bölge olarak seçilen Maltepe’nin en kalabalık mahallelerinden olan Zümrütevler’de başlatıldı. Zümrütevler’deki bir sitede, site sakinlerine atık yağların içme suyuna verdiği zararlar anlatıldı. Atık yağların nasıl toplanacağı konusunda broşürler dağıtıldı. Site yönetimine özel toplama bidonları teslim edildi.

Site sakinlerinden özellikle hanımların yoğun ilgi gösterdiği çalışmaya, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Atagül de katılarak, lavaboya dökülen her 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini vurguladı. Site sakinlerinin atık yağların toplanmasıyla ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Yardımcısı; “Hepimiz bu konuda duyarlı  olmalıyız. Bu atık yağlar temiz enerji kaynağı olan biyodizel yapımında kullanılıyor. Evlerimizden çıkarak, ekonomiye geri kazandırılıyor” dedi. 

Bitkisel atık yağlar, potansiyel atık yağ üreticisi otel, restoran ve yemek fabrikalarının yanı sıra, toplama merkezi olarak belirlenen toplu konutlarda ve muhtarlıklarda da, belediyenin yetkilendirdiği firma tarafından teslim alınacak.

2 yorum

  1. Atık yağları tesli almıyorlar…

  2. 10 litre atik yag biriktirdim. 4-5 yeri aradim gelip almadilar.
    atik yag toplama konusunda sizin faaliyetiniz var mi?
    biriktirdigim bu yagi verebilecegim bir mercii varmi?


    Anadolu Yakası iletişim formundan gönderilmiştir.
    http://www.anadoluyakasi.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Son Sesler

Son Sesler Seyirciyle Buluştu

Yönetmenliğini İsmet Arasan’ın üstlendiği, Kültür Bakanlığı “Üstün Başarı Ödülü” sahibi “Son Sesler” isimli belgesel filmin gösterimi Prof. Dr. ...