“Leyla’nın Evi” Kadıköylüler ile buluşuyor…

Zülfü Livaneli’nin büyük ses getiren romanından uyarlanan “Leyla’nın Evi”, 27 Eylül’de Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 12 Ekim’de ise Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Zülfü Livaneli’nin “Mutluluk”tan sonra 2006 yılında çıkardığı “Leyla’nın Evi”, 60 baskı yaparak Türk Edebiyatı’nın en çok sevilen eserleri arasına girmiştir. Oyun, Bosnalı Yalısı’nın mirasçısı Leyla Hanım’ın, yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu ve karısı Necla tarafından çıkarılmasıyla başlar. Kitap, bir İstanbul romanıdır. Kitabın en büyük özelliği ise, birbirini tanımayan ve tamamen birbirinden bağımsız karakterdeki üç kişinin hayatının birleşmesi ya da kesişmesidir. Livaneli, bu üç kişinin hayatını en ince ayrıntısıyla sentezleyerek okuyucusuna sunmuştur.

Zülfü Livaneli’nin yazıp, Nedim Saban’ın yönettiği oyun, başrol oynayan Ayça Varlıer’e Afife Jale, Sadri Alışık, Vasfi Rıza Zobu ve Lions Ödülleri başta olmak üzere birçok ödül kazandırmıştır. Ayrıca Leyla rolünü oynayan duayen Celile Toyon, oyundaki karakteri ve Çınar Ağacı filmindeki rolüyle Küçükçekmece Belediyesi tarafından “Yılın Örnek Annesi ve Kadın Oyuncusu” seçildi.

Eleştirmenlerce son yıllarda özel bir tiyatro tarafından gerçekleştirilen en iddialı prodüksiyon olarak adlandırılan oyunun dekoru İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın eski Genel Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer, müzikleri ise Ferhat ve Zülfü Livaneli tarafından gerçekleştirilmiştir. Oyun, barkovizyon görüntüleriyle de desteklenmektedir.

sporvitrini

Hakkında Nusret Karaca

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...