Lekelerle savaşı bilim kazandı…

Yaz mevsiminde en büyük korkumuz cildimize oluşan lekeler ve yaz mevsiminden sonra da bu lekelerle yaşadığımız zorlu mücadele süreci, her geçen gün daha fazla sayıda insanı ilgilendiriyor.

Güneş lekeleri olarak adlandırdığımız bu lekeler oluştuğunda ilk aklımıza gelen, lekeleri soydurmak ve onlardan kurtulmaktır. Bu sürecin ardından ise genellikle hüsranla sonuçlanan daha büyük lekeleri cildimize kazandırmış oluruz.

LEKELER NEDEN OLUŞUYOR…

Evimize çok ışık girdiğinde ışıktan korunmak için nasıl ki perdelerimizi kullanıp ışığın girişine set çekiyorsak, cildimiz de derin dokuları koruyamadığı zaman hemen cildin üç farklı koruma mekanizmasından birisi olan bronzlaşma, koyulaşma ve lekelenme ile cildin yüzeyine doğal perdeleme yapılarak, derin dokuların ışıktan zarar görmesi engellenmiş olur. Burada önemli olan noktalardan birisi de, cildin lekelenen bölgelerinin diğer cilt kısımlarına göre daha zayıf olduğudur ve görevini yerine yeterince getiremediğidir.

TEDAVİDE HATALAR…

Zayıflamış cilt kısımlarının lekelenmeye meyilli olduğu gerçeğinden hareketle, bu bölgelerde gelişen lekelerde bu bölgeleri daha da zayıflatacak soyma veya lazer tedavileri ile tedavi seçenekleri, küçük lekelerimizin daha büyük lekelere dönüşmesini sağlar. O nedenle lekeli bölgelerin zayıflığını daha da artıracak tedavi yaklaşımlarından kaçınmak gerekiyor. Diğer bir seçenek ise, pigment açarken cildi aynı anda soyan ve beraberinde tahriş yapan açıcı ürünlerden de lekelerden arınma işlemlerinde başlangıçta kaçınmak gerekiyor.

ÖNCELİKLE LEKELENMEMEK ÖNEMLİ…

Lekelerin oluşmaması için alınacak önlemler son derece önemli… Cildi bol nemlendirme, ışığa karşı yeterli çeşitlilikte koruma faktörü içeren koruyucularla korumak, ışığın tahrip edici gücünü asgariye indiren antioksidanlardan faydalanmak son derece önemli… Farklı ışık çeşitlerine karşı koruma sağlayan asgari 15 güneş koruma faktörü içeren ürünler, güneş korumasında yeterli olmakta. Antioksidan olarak özellikle yüksek oranda cilde nüfuz etme özelliği bulunan C vitamini içeren kozmetikler kullanmak son derece önemli… Güneşin dik olduğu saatlerde güneşte kalmamak, özellikle terlemiş cildi güneşle buluşturmamak ve cilde parfüm sıktıktan sonra güneşe çıkmamak da son derece önemli…

LEKELERDE YENİ TREND…

Cildin lekelerinin tedavisi konusunda çalışan bilim adamların lekelerin önlenmesi, oluşumunun yavaşlatılması, var olanların küçültülmesi konusunda yaptıkları çalışmalar, meyvelerini vermiş gözüküyor. Lekelerin küçültülmesinde kimyasallardan kaçan anlayış, botaniksel güçlerle bir yandan cildin biyolojik yapısını güçlendirerek cildi parlaklaştıran, diğer yandan pigmentlerin üretim mekanizmasını engelleyerek cildin rengini ve yapısını düzgünleştiren peptid formlarını ürettiler. Amerika’da DCL firması tarafından üretilen “DCL Skin Brightening Complex”, bugünlerde eczanelerde satışa sunuldu. Bu ürün 12 ay güvenle kullanılıyor ve cilde herhangi bir zarar vermiyor. Hem önlemeye, hemde cildin lekeleri küçültmesine yardımcı oluyor.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Üsküdar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıldı

Günde yaklaşık 1000 kişiye hizmet verecek Anadolu Yakası’nın en geniş kapsamlı diş hastanesi Üsküdar Ağız ve Diş Sağlığı ...