Kurbağalıdere’ye suni solunum ve kalp masajı!..

Çevre felaketinin yaşandığı Kurbağalıdere’de yer altında süren çalışmaların yanı sıra yüzeyde temizleme faaliyetleri geçtiğimiz hafta itibariyle başlamıştı. Kadıköy Life Dergisi’nin şok görüntülerinin ulusal medya ve sivil toplum örgütlerinde büyük yankı bulmasının ardından hız kazanan çalışmalarda yeni döneme girildi. İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay’ın “dereye deniz suyu vereceğiz” açıklaması hayata geçti.

Kalamış’tan Yoğurtçu Parkı mevkiine kadar yüzlerce metre uzunluğundaki borularla deniz suyu pompalanmaya başladı. Derenin dibine çöken tonlarca balçık ise, yüzeye çıkarıldığı gemilerde ilginç görüntüler oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, çalışmalarını 24 saat sürdürüyor.

KANALİZASYON, MARMARA DENİZİ’NE DAHA HIZLI AKMAYA BAŞLADI…

Çökeltinin vinç ve gemiler aracılığıyla yüzeye çıkarılmaya başlanmasının ardından uzun süredir durgun bir bataklığı andıran Kurbağalıdere, Marmara Denizi’ne doğru akmaya başladı. Bu nedenle çevrede yer yer ağır koku daha da etkili olurken haftalardır fokurdayan kanalizasyon atıklarının önümüzdeki günlerde geçici olarak Moda ve Kalamış sahillerinde aşırı kirliliğe neden olması bekleniyor. Kurbağalıdere’nin özellikle Söğütlüçeşme – Moda arasındaki kesiminde önümüzdeki günlerde balçık ve kirliliğin giderilmesiyle ağır kokunun da ortadan kalkacağı düşünülüyor. Ancak asıl çalışmalar, derenin metrelerce altında metro tipi düzenleme ile devam ediyor.

TÜNEL SONDAJ MAKİNESİ KAZIYOR, KOLLEKTÖRLERİN TAMAMLANMASI BEKLENİYOR…

Kadıköy Life Dergisi aylar önce ilk kez; TBM (Tünel Sondaj Makinesi) çalışmalarını baskılı ve internet ortamında okurlarına duyurmuştu. TBM’nin kazı çalışmaları ve kollektör hazırlıklarının devam ettiği süreçte yüzeyde yaşanan felaket Kadıköylüleri derinden etkilemiş, fokurdayan ve kabarcıklar çıkartan Kurbağalıdere ürkütmüştü.

İSTANBUL İTFAİYESİ ÇALIŞMALARA DAHİL OLDU…

Kalamış sahilinden Kızıltoprak mevkii ve Yoğurtçu Parkı’na kadar borularla taşınan deniz suyu dereye akıtılıyor. Diğer yandan vinç ve gemilerle dere zeminindeki çökeltinin de yüzeye çıkarılmasıyla önümüzdeki günlerde rahatsız edici görüntülerin azalması bekleniyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...