sel

Kurbağalıdere’de şok görüntüler! Sel bastı, ortalık karıştı!

Islah çalışmalarının sürdüğü Kurbağalıdere aşırı sağanak yağışlar ile birlikte taştı, Kuşdili Çayırı ve çevresini sel bastı. Onlarca otomobil suyun altına gömüldü, dükkanlar kanalizasyon suyuyla kaplandı. Evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar bağırarak sinir krizi geçirirken metro tipi kazı çalışmalarında son aşamaya gelindiği süreç içerisinde açılan dev tüneller aniden gelen suyla doldu. Kadıköy Life Dergisi, sadece birkaç gün önce o tünellere giren ilk yayın organı olmuştu. Zararın boyutu ise önümüzdeki saatlerde ortaya çıkacak.

Öğlen saatlerinde etkisini arttıran sağanaklar ile birlikte Ataşehir ve Ümraniye sırtlarından Kadıköy’e doğru yoğunlaşan akıntı, ıslah çalışmalarının sürdüğü Fikirtepe ve Kalamış – Moda hattı arasında sel baskınını da beraberinde getirdi. Özellikle Söğütlüçeşme – Kızıltoprak arasında aniden yükselen su seviyesi büyük paniğe neden oldu.

Kuşdili Çayırı’nda Kurbağalıdere ıslahı için açılan metrelerce derinlikteki şaftın ilk görüntüleri, Kadıköy Life Dergisi tarafından günler önce bu şekilde kaydedilmişti.

METRELERCE DERİNLİKTEKİ ŞAFT KUYULARI HAVUZA DÖNÜŞTÜ…

Yer altında TBM (köstebek) cihazı ile yapılan 3 metre çapındaki kazı çalışmalarının koordine edildiği derinliği 10 metreyi bulan şaftlar, şiddeti sağanaklar nedeniyle birkaç dakika içerisinde geniş havuz görünümünü aldı. Kuşdili’nden Moda’da kollektör kazı alanına ulaşan şiddetli akıntı, burada dev bir taşkın meydana getirdi. En az 10 metre derinliğindeki dev şaft alanı aşırı suyu kaldıramadı, Yoğurtçu Parkı sular altında kalarak adeta Kurbağalıdere ile birleşti.

Kuşdili Çayırı’nda şaftın bugünkü görüntüsü ise böyleydi. Dev bir havuzu andıran manzara, bir o kadar da ürkütücüydü.

SULAR OTOMOBİLLERİ YUTTU…

Kurbağalıdere kenarında park eden otomobiller kısa sürede sel sularının altında kaldı. Şiddetli akıntının beraberinde getirdiği kalas ve yüzer birçok parçalar, içi ağzına kadar dolan araçlara zarar verdi.

Suyun altında kalan otomobiller büyük zarar gördü.

APARTMANLARDAN TEPKİ SESLERİ YÜKSELDİ…

Kurbağalıdere çevresindeki apartmanlarda ikamet eden ve evlerinde mahsur kalan vatandaşlar camlara çıkarak dakikalarca bağırdı, yetkililerin gelmesini istedi. Ancak selin ilk saatlerinde ciddi anlamda yetkililerin mağdurların yanına ulaşmaması da dikkat çekti. Gözler, önümüzdeki süreçte kazı çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen Kurbağalıdere’deki gelişmelere çevrildi.

Henüz birkaç gün öncesine kadar, tamamlanma noktasına gelen yer altı tünellerini görüntüleyen ilk medya organı olmuştuk. Kurbağalıdere’nin altında su baskını ve kanalizasyon kirliliği sorununun önüne geçilmesi için ciddi çalışmalar var. Ancak yüzeyde fiziki koşullar nedeniyle oluşan su baskınları ciddi sıkıntıları da beraberinde getiriyor. (Adem Giden)

Yer altındaki 3 metre çapındaki o tüneller, bugün sel suları ile doldu taştı.

Abdi Özdemir’e içiniz yanacak. Dişinden tırnağından arttırmış, 2 yıl önce kredi çekip hayatında ilk kez otomobil almış. Daha borçları bitmeden arabası sular altında kaldı. Acısı büyük, çizilmesin diye üzerindeki çöpleri elleriyle tek tek topladı Abdi… Hem söylendi, hem de içi acıdı…

sel

sel

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...