kurbağalıdere

Kurbağalıdere’de hayat başladı

Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı’nın bulunduğu noktada denize dökülen Kurbağalıdere, İBB’nin başlattığı ıslah çalışmalarıyla eski günlerine dönmeye başladı. Kurbağalıdere bugün kısmen mavi rengine kavuşurken, kıyıları yavru balıklarla doldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kurbağalıdere’ye saatte 1.200 metreküp temiz deniz suyunun pompalandığını belirterek; “Kurbağalıdere’de artık hayat başladı, dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru ıslah çalışmaları tamamen bitmiş olacak” dedi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada İstanbul’un sorunlarından birinin Kurbağalıdere de dahil dereler olduğuna dikkat çekti. Geçmişte atık su kanalları olmadığı için “Yanınızdaki ırmak ve dereleri kanallara bağlayabilirsiniz” yönünde kararlar çıkartıldığını anlatan Topbaş, Kurbağalıdere’nin de bu şekilde kirlenen derelerden biri olduğunu kaydetti. Uzun yıllar derelere atık suların bağlandığını dile getiren Kadir Topbaş, sadece Kurbağalıdere değil, bütün derelerin hatta Haliç’in de bu şekilde kirlendiğini anlattı.

kurbağalıdere

BASİT BİR OLAY DEĞİL…

Başkan Topbaş, Kurbağalıdere’nin 67 kilometrelik bir hat olduğu için atık sulardan daha çok etkilendiğini ifade ederek, İstanbul’daki bütün dereleri temizlemeye başladıklarını ve birçoğundaki çalışmayı tamamladıklarını söyledi. Gecekondular, eski Salı Pazarı’nın atıkları, evsel atıklar ve kanalların buraya bağlanmasının kirliliği artırdığını vurgulayan Topbaş, Kurbağalıdere’de ıslah çalışmalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde, 1994’ten sonra başladığını ve 10 kilometrelik bölümün ıslah edildiğini kaydetti. Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarının basit bir olay olmadığını dile getiren Kadir Topbaş; “Kamulaştırma, projeler, tüneller, çamurlar… Baktığınız zaman bu kadar zaman alıyor. Çökeltiler oluşmuş, zemin bakterilerle oldukça yoğun bir kokuyu yansıtacak hale gelmiş. Atık sular, kanal ve açık kanal pisliklerinin bağlanması maalesef yıllarca kirletmiş bölgeyi. Bölgede yerleşimler yanlış yapılmış, yönetimler bunlara müdahale etmemiş, hatta teşvik etmiş. Bütün derelerde bunu görüyoruz” diye konuştu.

kurbagalidere-de-hayat-basladi (4)

DERENİN ALTINDAKİ ÇAMUR GEMİLERLE TAŞINDI…

Kurbağalıdere’de yaptıkları çalışmaları da anlatan İBB Başkanı Topbaş, kolektörlerle atık suları almak suretiyle pisliğin dereye akmasını önlemek adına tüneller açtıklarını, imalatın büyük bölümünün bittiğini anlattı. Temizlik çalışmaları sırasında süreyi kısaltmak adına derenin altındaki çamuru gemilerle taşıdıklarını ifade eden Topbaş, şu bilgileri verdi: “Saatte 1.200 metreküp temiz deniz suyu pompaladığımız Kurbağalıdere’de artık hayat başladı. Temiz su oradaki bakteri ortamını yok edecek, zamanla aktıkça temizlenecek. Temiz su içeri girdikçe, oraya başka pis su atılmayacağı için bir daha kirlenmeyecek ve tertemiz, gümüş gibi akan bir dere haline gelecek. Koku yüzde 90 oranında azaldı, dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru tamamen Kurbağalıdere’de ıslah çalışmaları bitmiş olacak. Derede artık hiç koku kalmayacak. Konutlarla, çevresiyle gayet güzel bir yürüme alanı haline gelecek. Bu devam edecek, bu işin daha başlangıç noktası. Kurbağalıdere, artık sıkıntılı süreci geride bırakıyor.”

kurbagalidere-de-hayat-basladi (1)

YATIRIMLAR 300 MİLYON LİRAYA YAKLAŞIYOR…

Topbaş, Kurbağalıdere’de yapılacak çalışmalarla ilgili belli bir limit koymadıklarını vurgulayarak; “Bugüne kadar yapılan yatırımlar 300 milyon liraya yaklaşıyor, daha da devam edecek. Büyük bir sorunu çözdük, Kurbağalıdere bir sembol dere. Burası büyük yatırımlarla balıkların yüzdüğü, insanların keyif aldığı bir dere haline geliyor. Gelecekte derede yüzülür mü? Derede ne kadar yüzülürse o kadar diyeyim ben. Artık orada bir pisliğin, sıkıntının olamayacağını biliyoruz. Kurbağalıdere’nin artık kokusu, orada birilerinin siyaset yapma malzemesi ortadan kalkıyor. Artık orada siyaset yapılamayacak” ifadelerini kullandı.

kurbagalidere-de-hayat-basladi (5)

kurbagalidere-de-hayat-basladi (6)

kurbagalidere-de-hayat-basladi (3)

İBB Başkanı Kadir Topbaş: Kurbağalıdere’de artık hayat başladı, dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru ıslah çalışmaları tamamen bitmiş olacak…

kurbagalidere-de-hayat-basladi (8)

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...