Kurbağalıdere şantiyesinde yoğun hareketlilik başladı…

Türkiye gündemine oturan Kurbağalıdere sorununda yeni gelişmeler yaşanıyor. Kadıköy Life’ın “Kurbağalıdere Patladı” özel haberinin büyük ses getirmesinin ardından bugün sabah saatlerinden itibaren Kuşdili Çayırı’ndaki şantiye alanında onlarca iş makinesinin yoğun çalışma içerisinde olduğu görüldü. Vinçler, Kurbağalıdere zeminindeki balçığı hızla kamyonlara yüklüyor. Akşam saatlerinde ise STK’ların dere kenarında protesto gösterisi gerçekleştirileceği duyuruldu.

Yıllardır ıslah çalışmalarının tamamlanması beklentisinin hat safhaya çıktığı Kurbağalıdere’de balçığa dönüşen kanalizasyon atıkları aşırı sıcakların da etkisiyle fokurdamaya ve mikrop saçmaya başlayınca ortaya çıkan ilginç görüntüler Kadıköy Life objektiflerine yansımış, ulusal ve yerel medyalar korkunç manzarayı manşetlerine taşımış, birçok televizyon kanalı da Kadıköylüler ile röportaj yapmak için soluğu Kurbağalıdere’de almıştı.

Kurbağalıdere Şantiyesi’nin Kuşdili Çayırı kesiminde bugün… (30 Temmuz 2015)

İSKİ GENEL MÜDÜRÜ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERE İŞARET ETMİŞTİ…

Özel haberimiz sonrasında Salı günü Kurbağalıdere’de İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı ile birlikte incelemelerde bulunan İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay, önümüzdeki iki hafta içerisinde bataklığa dönüşen kirliliği dereden uzaklaştıracak adımlar atılacağı mesajını vermişti.

KADIKÖYLÜLER TEPKİLİ…

Uzun yıllardır kirliliğin boyutlarının artarak devam ettiğini ve beklenen süreç içerisinde çözüm bulunamadığını dile getiren Kadıköylüler, özellikle kentsel dönüşüm süreci sonrasında Kurbağalıdere’nin niteliğini kaybettiğine dikkat çekiyor. Sivil toplum örgütlerinin bugün 19:00’da Yoğurtçu Parkı’nda toplanması bekleniyor.

ATIK SULAR HENÜZ KONTROL ALTINA ALINAMADI…

Islah çalışmalarının ilk etabının yüzde 90 tamamlandığı yönünde bilgiler kamuoyuna yansısa da Kurbağalıdere’de atık sular henüz kontrol altına alınamadı. Dere yatağında metro çalışmalarında olduğu gibi yer altına giren TBM cihazı, ağır zemin koşullarının hakim olduğu Kuşdili Çayırı – Moda hattı arasında kazı çalışmalarını sürdürüyor. Kollektör hattının tamamlanması ile birlikte atık sular tamamen kontrol altına alınabilecek.

2016 YAZINDA KOKUNUN ORTADAN KALKMASI HEDEFLENİYOR…

Çalışmalarda herhangi bir değişiklik olmaması halinde Kurbağalıdere’de 2016 yılı yaz aylarında, bu yıl olduğu gibi ağır koku ve mikrop patlaması yaşanmayacak. Ancak, firma yetkililerinin de öngördüğü gibi bu gelişmenin yaşanabilmesi için Kuşdili Çayırı ve Moda arasında TBM kazı çalışmalarının sona erdirilebilmesi ve ıslahın tamamlanması gerekiyor.  Yer altında kazı çalışmalarını olumsuz etkileyen en önemli faktör ise, ağır zemin koşulları olarak kamuoyuna yansıdı.

ÇÖKELTİ KALDIRILACAK, YÜZEY İLE BİRLİKTE TEMİZLENECEK…

Yetkililere göre önümüzdeki iki hafta içerisinde, ağır kokuya neden olan faktörlere yönelik önemli gelişmeler yaşanacak. Derenin Kuşdili Çayırı kesiminde vinçler, zeminde biriken çökelti ve balçığı kamyonlara yüklemeye başladı. Kurbağalıdere’den bugüne kadar 1.100’e yakın kamyon çamurun uzaklaştırılması ile birlikte özelikle derenin Moda’ya yakın kısımlarında sorun çığ gibi büyüyor. Gözler, önümüzdeki günlerde çalışmaların seyrine çevrildi.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...