Köylerimize 1.000.000 Çekirdek Konut…

1

Köylerimizdeki kerpiç evlerin deprem karşısındaki aczi, bir kez daha acı bir biçimde yaşanmıştır. 1.000.000 kerpiç ev, çok hızlı ve ekonomik konut üretim sistemi olan “Çekirdek Konut” projesi kapsamında, iki yılda yeniden inşa edilebilir. 

“Çekirdek Konut” projesinin felsefesi şudur: 

Genelde konutların inşai açıdan en sorunlu noktaları ıslak hacimleri, diğer bir deyişle mutfak-banyo-wc üniteleridir. Yapımlarının özel malzeme ve teknoloji gerektirmesi ve konutun diğer kısımlarına nazaran daha pahalı olmaları cihetiyle, bu bölümlerde hijyen şartları sağlanamamakta, standart altı sağlıksız bölgeler oluşmaktadır. 

İşte bu ıslak hacimleri bir araya toplayan 4 x 4 = 16 m2’lik bir paket ünite (çekirdek konut modülü), ülkemizin çeşitli coğrafyalarına kurulacak fabrikalarda, zincir üretim ile gazbeton veya benzeri hafif malzemelerden her türlü tesisat ve donanımı ile bataryaları dâhil monoblok bitmiş olarak günde ortalama 1.000 adet üretilerek, düzenlenen arsalara getirilmekte ve hak sahibine teslim edilebilmektedir. 

Çekirdek konut çekirdek ünitesinin maliyeti, ekipmanı ile birlikte yaklaşık 5.000 TL olarak hesaplanmakta ve konut çekirdeği, Atamızın deyişiyle efendimiz köylümüze devletimizin bir hediyesi olarak öngörülmektedir. 

4

Ayrıca, bölgelerimizin iklim ve yapı kültürlerine göre hazırlanmış “Tip Ev Uygulama Projeleri”, ilgilisine verilerek çocuk adedine göre; ister iki, ister üç, ister dört odalı evini önerilen hafif malzeme ile çekirdek konut mödülünün etrafına kendi imkanlari ile inşa etmesi veya ettirtmesi istenmektedir. Bu malzemeler de, önceden hazırlanmış paketler halinde köylümüze düşük maliyetle temin edilecektir. Odalar yapım açısından ıslak hacimlere kıyasla daha ucuz ve basit olduğundan yarısı devletten, yarısı kendinden bu ortak girişimi köylümüz benimseyecektir. 

Böylece kırsal kesimde, köylerde yaşayan vatandaşımız deprem altında ölüm makinesi olan kerpiç evlerden kurtularak, geleneksel mimarimizi ve iklimsel şartları dikkate alan tip projelere uygun, depreme dayanıklı, çağdaş donanımlı bir ev sahibi olabilecek; istediği aşamada ihtiyaca göre evine oda ilavesini toplamda 100 m2 inşaat alanını geçmemek üzere yapabilecektir. 

“Çekirdek Konut”, bir PPP (Public-Private Partnership / Kamu-Özel Ortaklığı) projesidir.

2

3

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Hakan Aytaç

Mirasın üzerinde tepinmek!

İstanbul, efsane bir şehir. Doğal güzellikleri, efsaneleri, tarihi yer ve yapıları, Boğaz’ı, hanları, hamamları, ama bunların içinde en ...