Köprü geçişlerine büyük zam geldi…

OGS ve HGS’li geçişlerde uygulanan yüzde 20 indirim kaldırıldı. Yetkililer, yüzde 20’lik indirimin yasal dayanağı bulunmadığını ve belli bir dönem teşvik için böyle bir uygulamaya gidildiğini ifade ediyor. Böylece otoyollarda OGS ve HGS ile en kısa mesafede 1.8 TL olan geçiş ücreti, yüzde 16’lık zam ve yüzde 20’lik indirimin kalkmasıyla 2.5 TL’yi buldu. Bu da yüzde 38’lik zam anlamına geliyor.

KÖPRÜDEN GEÇMEK 5 LİRAYI BULDU…

Karayolları Genel Müdürlüğü, köprü ve otoyol geçişlerine ilişkin yeni ücret tarifesini duyurdu. Buna göre, İstanbul Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden otomobil, motosiklet, aks aralığı 3.20 metreden küçük kamyonet ve minibüsler için geçiş ücretine 50 kuruş zam yapılarak, 4 lira 25 kuruştan 4 lira 75 kuruşa yükseltildi. Aks aralığı 3.20 metreden büyük her türlü iki akslı araçların geçiş ücreti ise 50 kuruş artışla 6 lira oldu. Köprü ve otoyol geçişlerine son olarak 2012 yılında zam yapılmıştı. 2 Ocak Cumartesi gününü 3 Ocak Pazar’a bağlayan gece saat 00.00’dan itibaren gişelerden geçiş yapanlar, zamlı tarife ile işlem gördü. 2012’den bu yana zam yapılmayan köprü ve otoyollar için yüzde 25 civarında zam yapılması gündeme gelmişti. Ancak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yönlendirmesiyle zam yüzde 16’da kaldı.

İSTANBULLUNUN AYLIK KÖPRÜ MASRAFI 228 TL…

Düne kadar İstanbul’daki köprüleri her mesai günü kullanan OGS ve HGS’si olan bir İstanbullu, 24 gün kullanımla ay sonunda 163 TL ödüyordu. Dün itibariyle bu rakam 228 TL’ye çıktı. Böylece köprüden geçiş maliyeti, aylık bazda 65 TL artmış oldu.

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...