Koca canavarlar artık aramızda…

Kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmaları ile birlikte Anadolu Yakası, dev bir şantiyeye dönüştü. Kadıköy ve Maltepe gibi Türkiye’nin en fazla riskli bina sayısına sahip olan ilçelerini barındıran yakada bir zamanlar bisikletlerin girmesinin sorun olduğu sokaklar, artık kamyonlar ve devasa iş makinelerine teslim… Sürecin ise en az 10 yıl sürebileceği konuşuluyor. İş makineleri, hızla sosyal yaşantımızın bir parçası haline dönüşüyor.

1999 depremi öncesi inşa edilen birçok yapı riskli gruba girince, inşaat sektöründe patlama yaşandı. Ancak planlı ve düzenli bir dönüşüm yerine binaların tekil olarak yenilenmesi ile birlikte trafikte çile dönemi başladı. Kadıköy’ün sürekli yenilenen yolları ise ardı ardına bozuluyor. Yol yapım çalışmaları da trafikte ciddi bir yoğunluğu beraberinde getiriyor.

BİRİ BİTERKEN ÖBÜRÜ BAŞLIYOR…

İnşaat teknolojilerinin hızlanması ile birlikte 10 katlı bir binanın inşası ortalama 10-12 ay içerisinde tamamlanabiliyor. Ancak bu süre içerisinde hazır beton mikserleri ve kamyonların oluşturduğu trafik yoğunluğu, mahallelerde bir hayli sıkıntılı günler yaşatıyor. Fikirtepe dışında birçok semtte düzenli bir planlama olmayınca inşaatlar, müteahhitlerin ve hak sahiplerinin anlaşması sonrasında yükselmeye başlıyor. Bir sokak üzerinde 7-8 farklı inşaat görülebiliyor. Bazı semtlerde ise bir bina yenilenince, komşu apartmanlarda da talep patlamasının artmasıyla kentsel yenileme döngüsü hız kazanıyor. Gerekli düzenlemeler yapılsa da Fikirtepe’de bir ilerleme sağlanamaması dikkat çekiyor.

HER YER KAMYON, HER YER İŞ MAKİNESİ…

Ara sokaklara girmek zorunda kalan iş makineleri, Kadıköy’ün dar sokaklarında bir hayli sıkıntılı anlar yaşıyor. Ada ve semt bazında yapılabilecek düzenlemeler ile Kadıköy’ün geniş sokaklara sahip olması sağlanabilecek iken, binaların kendi başına yenilenmesi hak sahipleri dışında Kadıköy ve İstanbul için gerekli katkıyı sağlamayacak.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...