Askeri kışlalar kent dışına taşınacak…

1

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere, kent merkezlerinde kalan askeri kışlalar şehir dışına taşınacak. Askeri birliklerden boşalacak alanlarda, kentsel dönüşüm projeleri uygulanacak. Yapılacak konut, işyeri gibi gayrimenkullerin satışından elde edilecek gelirler, özel hesapta toplanarak askeri ihtiyaçlarda kullanılacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, askeri alanların 1960 yılında çıkarılan 189 sayılı Kanun çerçevesinde değerlendirileceğini vurguladı.

Söz konusu yasa uyarınca orduya tahsis edilen alanlarda, Genelkurmay’ın izni olmadan tahsisin kaldırılamayacağını belirten Bayraktar; yine aynı yasaya göre bu arazilerin satışından elde edilecek gelirin, Genelkurmay adına açılacak özel hesaba aktarılacağını açıkladı. 

Bayraktar, devralınan arazilerin karşılığında, askeri birlikler için şehirdışında yeni kışlalar ve diğer yapıların inşa edileceğini söyledi. Talebin askeriyeden geldiğini vurgulayan Bayraktar, kentsel dönüşüme tabi tutulması planlanan askeri kışlaların hangi kentlerde olduğuna ilişkin soru üzerine ise; “Ankara’da, İstanbul’da, çeşitli şehirlerde var. Askeriye ile konuştuk bunları, konuşarak götürüyoruz” dedi.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...