Askeri kışlalar kent dışına taşınacak…

1

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere, kent merkezlerinde kalan askeri kışlalar şehir dışına taşınacak. Askeri birliklerden boşalacak alanlarda, kentsel dönüşüm projeleri uygulanacak. Yapılacak konut, işyeri gibi gayrimenkullerin satışından elde edilecek gelirler, özel hesapta toplanarak askeri ihtiyaçlarda kullanılacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, askeri alanların 1960 yılında çıkarılan 189 sayılı Kanun çerçevesinde değerlendirileceğini vurguladı.

Söz konusu yasa uyarınca orduya tahsis edilen alanlarda, Genelkurmay’ın izni olmadan tahsisin kaldırılamayacağını belirten Bayraktar; yine aynı yasaya göre bu arazilerin satışından elde edilecek gelirin, Genelkurmay adına açılacak özel hesaba aktarılacağını açıkladı. 

Bayraktar, devralınan arazilerin karşılığında, askeri birlikler için şehirdışında yeni kışlalar ve diğer yapıların inşa edileceğini söyledi. Talebin askeriyeden geldiğini vurgulayan Bayraktar, kentsel dönüşüme tabi tutulması planlanan askeri kışlaların hangi kentlerde olduğuna ilişkin soru üzerine ise; “Ankara’da, İstanbul’da, çeşitli şehirlerde var. Askeriye ile konuştuk bunları, konuşarak götürüyoruz” dedi.

2

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

pet şişe

Çevre için pet şişeler kumbaraya!

Ataşehir Belediyesi ile Danone Hayat İçecek arasında yapılan sponsorluk sözleşmesiyle, parklara ve bazı noktalara pet şişe kumbarası yerleştirildi. ...