Kişi başı 340 kilo çöp ürettik…


650 bine dayanan nüfusuyla İstanbul’un en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Pendik’te, yılda kişi başına toplanan çöp miktarı 340 kiloyu buldu. Temizlik İşleri Müdürlüğü, 250 kişilik personeli ve 44 temizlik araç filosuyla bir yılda 220 bin ton çöp topladı.

Pendik Belediyesi, temiz çevre için çöp atığı, geri dönüşüm ve atık yağ toplamada büyük bir başarı örneği göstererek, İstanbul’daki öncü belediyelerden biri oldu. Ayda 18 bin ton çöpün toplandığı Pendik’te geri dönüşüm bilincinin arttırılması için yapılan etkili çalışmalar da sonuç vererek, atıkların toplanmasında büyük artış yaşandı. İlçe genelinde yeraltı çöp konteyneri, geri dönüşüm kutuları, çöp konteyneri ve cam kumbaralarının da sayısı çoğaldı.

ATIK KAĞIT MİKTARI İKİ YILDA 2 KAT ARTTI…

Pendik genelinde sürdürülen atık kâğıt toplama çalışmaları, her yıl artarak devam ediyor. Öyle ki 2012 yılında 3,5 ton olan atık kâğıt miktarı, 2 kat artış göstererek 2014 yılında 7,5 tona yükseldi. Geçtiğimiz yıl birçok işyeri ve kuruluşa dağıtılan geri dönüşüm kutusu sayısı 3 bin 500’ü aştı. Geri dönüşümde çalışmalarını titizlikle sürdüren Pendik Belediyesi Temizlik İşleri, geçtiğimiz 2014 yılında ayrıca toplam 3 bin 242 kg atık pil topladı. Bu bilinci sağlamak amacıyla kuruluşlara 458 pil kutusu dağıttı.

121 BİN LİTRE ATIK YAĞ TOPLANDI…

Çevre konusunda en önemli geri dönüşüm çalışmalarından biri olan atık yağ toplama işlemi, geçtiğimiz yıl da Temizlik ekiplerinin üzerinde durduğu önemli çalışmalardan biri oldu. 2014 yılında 135 bin litre atık yağ, belediye ekiplerince toplandı.

CAMLAR KUMBARAYA…

Camın geri dönüşümü konusunda farkındalık oluşturarak hem kaynakların verimli kullanılması, hem çevrenin daha temiz tutulması, hem de ekonomik kaybın önüne geçilmesi amaçlanan cam kumbaralardan bu yıl da ilçeye 31 adet kazandırıldı.

145 YERALTI ÇÖP KONTEYNERİ DAHA YERLEŞTİRİLDİ…

Pendik Belediyesi, ilçede çevre ve görüntü kirliliğini engellemek, vatandaşların sağlığını korumak amacıyla çöp toplama işleminin en modern ve hijyenik şekli olan yeraltı çöp konteynerlerini yaygınlaştırdı. Belediye olarak 85 adet, şahsi desteklerle 60 adet olmak üzere 2014 yılında 145 yeraltı çöp konteyneri ilçeye kazandırıldı. Son rakamlarla birlikte Pendik’te yeraltı çöp konteyneri sayısı 342’ye ulaşmış oldu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...