Bu yıl 9.’su düzenlenecek ‘Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’nde Türkiye’nin en iyi pehlivanları Şile Er Meydanı’nda güreşe tutuşacak...

Kırkpınar’ın rövanşı Şile’de…

Bu yıl 9.’su düzenlenecek Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’nde Türkiye’nin en iyi pehlivanları, Şile Er Meydanı’nda güreşe tutuşacak.

Mehteran eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayıp, güreş müsabakalarıyla devam edecek olan Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri, 21 Ağustos Cuma günü gerçekleşecek. İçerisinde Kırkpınar güreşçileri ve Milli güreşçilerin de yer aldığı toplam 126 pehlivanın kıyasıya mücadele edeceği güreş müsabakası, her sene olduğu gibi bu yıl da nefesleri kesecek.

M.Ö. 4. YÜZYILA DAYANIYOR…

Türk sporunun çok köklü bir geçmişine dayanan yağlı güreş, eski devirlerde savaşa hazırlık amacıyla yapılıyordu. M.Ö. 4. yüzyıla dayanan, eski zamanlarda genellikle ilkbahar aylarında evlilik törenlerinde ve zafer şölenlerinde yapılan güreşler, gelenekselliğini koruyarak heyecanla devam ediyor.

“ATA SPORUMUZA SAHİP ÇIKIYORUZ…”

Güreşlerin bölgede çok sevildiğine dikkat çeken Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu; “Ata sporumuza sahip çıkıyoruz. Spor ve sporcumuzu teşvik etmek için bu organizasyonu her sene gerçekleştiriyoruz” dedi. Başkan Tabakoğlu, sözlerine “Geleceğin başpehlivanlarının yetişmesi için tüm imkânlarımızla bu organizasyonu gelenekselleştirdik” diyerek devam etti.

126 PEHLİVAN ER MEYDANINA ÇIKACAK…

Her sene düzenlenen Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri, bu yıl yine büyük küçük herkesi er meydanında bir araya getirecek. Yağlı güreşlere 40 başpehlivan, 34 başaltı pehlivan, 22 büyük orta, 9 küçük orta büyük ve 21 küçük orta küçük olmak üzere toplam 126 pehlivanın katılımı gerçekleşecek.

Bu yıl 9.’su düzenlenecek Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’nde Türkiye’nin en iyi pehlivanları, Şile Er Meydanı’nda güreşe tutuşacak…

sporvitrini

Hakkında Emine Koluuzun

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...