Kimse hikaye anlatmasın; gerçek bu!..

Yaşlılara saygı,  engellilere hürmet, toplum içinde engellerin kaldırılması, günlük hayatın kolaylaştırılması… Bu gibi terimler kulağa hoş gelse de pratik hayatta uygulanamayınca İstanbul trafiğinde yolculuk, yaşlı ve engelliler için adeta işkenceye dönüşüyor.

İstanbul’da gün içerisinde minibüslerin taşıdığı yolcu sayısı ortalama 3 milyon civarında… Geçtiğimiz süreçte defalarca minibüslerin modernize edilmesi ve günümüz ihtiyaçlarına göre yenilenmesine yönelik yasal düzenlemeler yer yer gündeme gelse de, kamu yararına ilerleme kaydedilemediği kesin!

KADIKÖY’DE MANZARA BU…

Minibüse binemeyen, inerken bir hayli zorlanan, yaşlı ve engelliler için “kızaklı rampanın” bulunmadığı minibüsler de şoförlerin saygısızlığı ile birlikte Kadıköylüler için yolculuk, adeta çileye dönüşüyor. Sorumsuzca yol ortasında “indirilmeye zorlanan” yaşlı yolcular, vatandaşların yardımı ile can güvenliğini sağlayabiliyor. Kadıköy Life objektiflerine yansıyan karelerde Göztepe’de yaşlı bir yolcunun zor anları görülüyor. Kadıköy’de üst yaş grubunun önemli ölçüde fazla olduğu da önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

ÖLÜM VE AĞIR YARALANMALI KAZALAR KAÇINILMAZ…

Kadıköy – Pendik – Gebze hattı üzerinde minibüs kazaları ve şoför hataları sonucu birçok yaralanmış, ölümlü kazalar da meydana gelmişti. “Yolcu kapma yarışı” sırasında yol ortasında indirilen vatandaşların, minibüslerin ani hareketi ile araç altında kalma riski yürekleri ağızlara getirmeye devam ediyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...