Kilo kontrolünde adımlar…

1- Psikoloji ve enerji…

Ruhsal yönden iyi olma halini mutlaka geliştirmek gerekiyor. Yaşamımızı yöneten en önemli unsurlardan biri, güçlü bir psikolojidir. İyi ve güçlü bir psikolojinin anahtarı ise kişinin kendisidir. O nedenle kişinin yaşamındaki mutsuzlukları küçültüp, mutlulukları büyütmesi gerekiyor. Ayrıca, özverili ve toleranslı bir yaklaşım tarzını da yaşama katarak, negatif düşüncelerden arınmak daha kolay olabiliyor. Böylece, bozuk psikolojik durumlarda aşırı ve dengesiz yeme hali ile hareketsizlik de ortadan kaldırılmış oluyor.

2- Bedeni kullanmak…

Otobüs veya uçak seyahatlerinde ayaklarımızda şişlik olur. Biraz daha uzun seyahatlerde ise, bu şişlikler tüm vücutta hissedilmeye başlar. Kaslar çalışmadığı zaman, kas pompalarının dolaşıma kattığı sıvılar ve yağlar, dokularda birikerek şişlikleri oluşturur. Şişen dokularda yağların sürekli birikmesi ise, bölgesel veya genel şişmanlık problemlerini doğuruyor. Oturarak çalışan meslek gruplarında özellikle popo, basen ve ve karın bölgesinde yağlanma dikkat çekicidir. O halde tüm bedenin asgari düzeyde harekete sevk edilmesi, kilo kontrolü ve sağlıklı bir beden için mutlaka şarttır.

3- Kişiye özel beslenme

Herkesin kendine özel bir beslenme modeli vardır.Bbu beslenme modelinde besin imkanları, pişirme şekilleri, tüketim sıklığı ve şekli, bir bütün olarak her kişi için ayrı ayrı dikkate alınmalıdır. Özellikle yaşam boyu bazı besinlerden ve beslenme modellerinden kaçınmak da son derece önemlidir. Bazen kalori değeri olmadığı halde rahatça tükettiğimiz gıdalar, metabolizmamızı yavaşlatabilir ve kilo almamızın gizili nedeni olabilir. O nedenle gıdaların metabolizmamız için uygunluğunu ortaya koyan gıda intolerans testlerinin de yapılması gerekebilir.

4- Check up…

Vücudun sağlıklı çalışması için kan ve hormon değerleri, organ fonksiyonlarının mutlaka normal limitlerde olması gerekiyor. Bunun için en doğrusu bir check up yaptırmak ve elde edilen verilere göre olumsuzluklar varsa, mutlaka bu olumsuzlukları gidermek gerekiyor. Örnek olarak, guvatr problemi olanlarda metabolizma problemi sıklıkla görüldüğünden inatçı kilolar da fazla görülüyor.

5- Klinik destek…

Vücut kompozisyon testleri ile birlikte metabolik değerlerin de tespit edilmesi, son derece önemli bir yol gösterici… Kilo problemi ile ilgili elde edilen tüm veriler birleştirilip, herhangi bir hastalık veya eksiklik varsa mutlaka giderilmesi gerekiyor. Sorun her ne olursa olsun, vücutta dolaşımsal veya metabolik bir yavaşlama ve kas kütlesinde eksilme problemlerinin hızla iyileştirilmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle kişiye zarar vermeyen, kişilerin problemlerini ve eksikliklerini sağlıklı bir şekilde gideren metotlardan oluşan, kişiye özgü bir teknolojik destek programı uygulanmalı. ..

KİLO KONTROLÜNDE SÜREÇLER…

Sağlıklı bir kilo kontrol programında süre kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, kısa ve uzun vadeli olmak üzere iki ayrı süreç planlanmalıdır. Mutlaka kişinin yaşamındaki yanlışları küçültücü, doğruları geliştirici bir eğitim içeriği ile bütünleştirmeli… Kilo verirken mutlaka kas kütlesi ideal seviyeye yükseltilmeli, sarkmış dokular sıkılaştırılmalı, akciğer ve dolaşım kapasitesi geliştirilmeli, gelecek yaşam yeniden düzenlenmeli…

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

 

 

 

 

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kızılay Özel Kartal Hastanesi

Kızılay Özel Kartal Hastanesi hizmete girdi

Türkiye genelinde 2 hastane ve 3 tıp merkeziyle modern sağlık hizmetleri sunan Kızılay, uzun yıllar tıp merkezi olarak ...