Khalkedon Moda açılışında veda etti…

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kendi yönetim döneminde Kadıköy Belediyesi Sosyal Tesisleri zincirinin son halkası olan Khalkedon Moda Cafe & Restaurant’ın açılışını coşkulu bir kalabalık ile gerçekleştirdi. Öztürk’ün konuşmasında bazı katılımcıların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk’ün de katıldığı açılış töreninde Başkan Öztürk; “Sizlere şükran borçluyum. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” diyerek, 25 yıllık belediyecilik hizmet sürecini değerlendirdi.

AYKURT NUHOĞLU’NA “EMİRLERİNDEYİM” MESAJI VERDİ…

Yerel seçimlerde CHP’nin zafer ile ayrılması ile birlikte yeni yönetimi devralacak olan Aykurt Nuhoğlu’na işaret eden Selami Öztürk; “Ne zaman yardım isterlerse emirlerinde olacağım. AKP gitmedikçe eve gitmeyi düşünmüyorum” şeklinde konuştu. Veda konuşması olarak algılanan kürsü açıklamalarında sürecin ayrılık günü olmadığı, görev değişimi gerçekleştiği mesajını veren Öztürk; “Kadıköy Belediyesi benim çocuğum gibi, kızım gibi… Hani bir baba nasıl kızını evlendirir de ister istemez bir heyecan sarar, korur ya, bu da öyle bir şey… Seviyorum belediyeyi… Aykurt Bey ile de oturduk, konuştuk. Başarılı olacağına inanıyorum. Ona hep birlikte yardımcı olalım” diyerek, önümüzdeki süreçte CHP ve Kadıköy Belediyesi eksenli faaliyetlerini sürdüreceği mesajını verdi. Aykurt Nuhoğlu’nun ise açılışa katılım göstermediği görüldü.

KATILIMCILAR GÖZYAŞLARINI TUTAMADI…

Birçok partili, Gönüllüevi temsilcileri ve STK’ların da katılım gösterdiği açılışta, bazı davetlilerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Kürsü konuşmasının ardından yüzlerce Kadıköylü, grup ve hatıra fotoğrafları çekildi.

KADIKÖY ve ADALARIN EŞSİZ MANZARASI…

Khalkedon Moda, Marmara Denizi’ni karşılayan manzarası ile dikkat çekiyor. Bir tarafında Adalar, diğer tarafında ise Tarihi Moda İskelesi ve Avrupa Yakası’nı gören geniş cephesi ile beğeniyle karşılanan Khalkedon Moda’nın iç mimarisinde de iç açıcı dekorların kullanılmasına özen gösterilmiş. Açılışa özel konserin de verildiği etkinlikte Başkan Öztürk, mekanın geniş bahçesinde Kadıköylülere seslendi.

25 YILI DEĞERLENDİRDİ…

“Sunucu arkadaşımız, beni belediye başkanı olarak anons etti. Bu belki de son anonstu” diyerek tebessüm eden Öztürk, 1984 yılında girdiği Belediye Meclisi sürecinden bugüne kadar geçen dönemi değerlendirdi. 20 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde Kadıköy Belediyesi’nin Türkiye’de “ilkleri” hayata geçirdiğinin altını çizen Başkan Öztürk, bazı hizmetlerini şu sözlerle ifade etti:

KADIKÖY’DE İLK PLAJI AÇTIK, İLK OPERAYI HAYATA GEÇİRDİK…

“Hiçbir belediyede olmayan gazeteyi biz çıkardık. 1999 yılında bünyemizde yayın hayatına başlayan Gazete Kadıköy, ilkeli yayıncılığı ile 15 yılda önemli bir yerel bellek yarattı. ‘Barış Manço’ ve ‘Halis Kurtça’ gibi isimlerimizle kültür merkezlerimizi açtık. Türkiye’de ilk defa beton zemin laboratuarını hayata geçirdik. Bugün birçok belediyede bu yok… Belediyemiz bünyesinde birçok sosyal tesis açtık. Bunları da benim yakınlarım işletmiyor. Pet-shop’larda hayvan satmayı yasaklayan ilk belediye olduk. Kadıköy’de ilk plajı açtık. Göztepe Parkı’nın yapılaşmasının önüne hep birlikte geçtik. İlk kez gömülü çöp konteynerlerini kullanan belediye olduk. İstanbul’da devlet operası sokaklarda kalmışken, ilk operayı biz hayata geçirdik ve bugün kapalı gişe gidiyor. Çocuk sağlığı ve eğitim merkezlerimizi oluşturduk. Çocuklarımızın diş tedavilerini ücretsiz yapıyoruz. Sadece Kadıköy’ün değil, tüm Türkiye’nin engelli çocuklarını merkezlerimizde tedavi ediyoruz.

AVRUPA’YA ÖRNEK BİR KENT YARATTIK…

Yine sanat ayrı bir önem taşıyor. 3 bine yakın çocuk öğrencimizi sanat ile buluşturuyoruz. Her türlü müzik enstrümanını öğreniyor, tiyatro ve benzeri sanat eğitimleri alıyorlar. Kadıköy Evlendirme Dairesi’ni hayata geçirdik. Burada, Türkiye’nin en güzel evlendirme memurları sayısız nikâha imza atıyor. Çiftler, Kadıköy’de evlenmek istiyor. Cadde ve sokaklarda heykeller görürsünüz; sadece bir yılda 20 heykel kazandırdık. Ataşehir çevreleri, yıllar önce başka parti yönetimlerindeydi. Ataşehir’in CHP’li olmasını ekibimizle sağladık. Türkiye’de ulusal bayramı ilk kutlayan belediye olduk. Bakın şimdi birçok belediye Cumhuriyet Yürüyüşleri gerçekleştiriyor. Bu ve bunun gibi birçok hizmet… Biz, Avrupa’ya örnek olan bir kent yarattık. Bunu, hep birlikte yaptık…”

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...