Khalkedon Belgeseli gösterime giriyor…

Binlerce yıllık tarihi medeniyetin üzerinde kurulan Kadıköy, “Khalkedon Belgeseli”ne hazırlanıyor.

Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu ve Rum Vakıfları Derneği üyesi olan Kadıköy Rum Ortodoks Cemaati Vakfı, Grigoris Oikonomidis’in “Khalkedon, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Rum Cemaati” adlı belgeselini seyircisiyle buluşturacak. Belgeselde, Anadolu Yakası’ndaki semtler ve Khalkedon adını taşıyan bugünkü Kadıköy’ün tarih içerisindeki gelişimi tema alındı.

KADIKÖY BELGESELİ’Nİ BEYOĞLU’NDA İZLETECEKLER…

Belgesel; bölgenin coğrafyasını, ulaşım yollarını ve mimari yapısını ele alacak. Rum cemaatinin dini teşkilatı, eğitim sistemi, insanların denizle ilişkileri, meslekler, sosyal ve ekonomik hayatı hakkında da içeriğin yer alacağı belgeselde; Kadıköy’ün Rum ve Türk sakinleri ile hem Yunanistan’da, hem de Türkiye’de yapılmış söyleşilerin yanı sıra arşiv görüntüleri ve günümüzde çekilmiş görüntüler yayınlanacak.  Belgesel, 05 Nisan tarihinde Beyoğlu’ndaki Sismanoglio Megaro’da gösterime girecek.

sporvitrini

Hakkında Adem Giden

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi

Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nde bahar dönemi

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi tarafından engelli kişilere yönelik düzenlenen eğitim çalışmaları, bahar dönemine giriyor. Mart ayı ...