Kentsel dönüşüme teşvik artıyor…

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; 30-40 yıl önce teknoloji, inşaat anlayışı ve ekonomik şartlardan dolayı yapılan binaların deprem riski taşıdığını, bu nedenle kentsel dönüşümü hızla teşvik edeceklerini söyledi.

Bakan Güllüce, Esenler Havaalanı Mahallesi’nde bulunan kentsel dönüşüm alanını gezdi. Plan ve projeleri yerinde gören Güllüce; “Uzaktan bakıldığı zaman iki kelime söylüyorsunuz, ‘Kentsel dönüşüm’… Ama içine girdiğinizde bir deryaya düşmüş gibi oluyorsunuz. Çok zor bir şeydir bu… İnsanların gönüllerini yapmak, rızasını almak, bunları projelendirmek… Bakanlıktan ve diğer kurumlardan onaylarını almak, ondan sonra da bunu inşa etmek. Mülkiyetle ilgili insanların hassasiyetleri çok yüksektir. O yüzden bu uzlaşmadan dolayı hem Esenler halkını, hem bu mahalleyi, hem de değerli belediye başkanını kutluyorum.” dedi.

“BURASI BİR NEVİ UYGULAMA LABORATUARI…”

Kentsel dönüşümün yeni bir proje olduğunu kaydeden Bakan Güllüce, sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar, Türkiye’de yeni başlanan bir operasyon, yeni başlanan bir işlem… Tabi ki bazı eksikler, gedikler, şöyle olsaydı daha iyi olurdu diyebileceğimiz şeyler de olabilecek. Bir nevi laboratuar oluyor burası, uygulama laboratuarı…”

“İNSANLARIMIZ ÇAĞDAŞ VE İNSANİ ŞEHİRLERDE YAŞASIN…”

Bundan 30-40 yıl önce teknoloji, ekonomi, inşaat anlayışı ve bilimin farklı olduğuna dikkat çeken Güllüce; “O yüzden binalarımızın konuk stokumuzun standardı çok kötüdür, çok geridir. Deprem riski taşıyan binalardır. Hızla kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Türkiye’de yaşayan her insanımız çağdaş, marka, insani olan şehirlerde ve mahallelerde yaşasın. Bol bol yeşil alanı olsun. Parkı olsun, dinlenme alanları olsun” diye konuştu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kuzey Ormanları Savunması’ndan 3. köprü eylemi…

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy’de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto ...