Kentsel dönüşüm projesi 100 milyar doları aşacak…

1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin 100 milyar doları aşabileceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışmaların devam ettiğini belirten Topbaş, Fikirtepe’de bina yüksekliklerine 80 metre sınırlaması getirdiklerini de belirtti.

Kadir Topbaş, Sofya ziyaretinin ardından Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. İstanbul’un yenilenmesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Topbaş; “Başbakanımızın talimatları ve basına vermiş olduğu söylemlerde de dile getirdiği gibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul ölçeğinde bizler, Anadolu’da diğer kentler, deprem ve afet dönüşümü başta olmak üzere kentsel dönüşüm projesini başlatıyoruz” dedi.

İstanbul’un yenilenmesi için afet riskini bir fırsat olarak değerlendirdiklerini ifade eden Topbaş; “Maalesef çarpık yapılaşma ve düzensiz bir gelişme var. Bugün de her anlamda risk taşımakta. İstanbul’un bahsedilen üç ilçesi, en önde riskli gördüğümüz yapıları da içine alan Avcılar ve Küçükçekmece gibi ilçeler. Ama diğer ilçelerde de bu var. Tümünde esasında bu çalışmalar yapılacak. Burada, birinci etapta 100 milyon dolarlardan bahsediliyor, ama bunları çok daha geçecek olan, 100 milyar dolarları aşacak büyük bir proje bu. Çünkü biz, artık İstanbul’un bu afetlerle tehdit altında olmasını arzu etmiyoruz. Bu konuda yerel yönetimler olarak bizler ciddi bir işbirliği içinde çalışmaktayız. Aynı şekilde hükümetle de, ilgili bakanlıkla da çalışıyoruz. Şu anda Komisyon’da olan Afet Yasası var. Hiç olmadığı kadar bu dönemde İstanbullular buna hazır. Bu konuda beraber hareket edilmek isteniyor. Bu riski ortadan kaldırmamızı arzu etmek istiyorlar. Kentteki bu çalışmaları yapacağız” diye konuştu. 

“Fikirtepe Projesi’nde hiçbir şeyi değiştirmiyoruz…” 

Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili yüklenici firmaların anlaşmayı bozmak istediklerini hatırlatan Topbaş, söz konusu semtte uygulanan projede hiçbir şeyi değiştirmeyeceklerini anlattı. İstanbul’un bazı ilçelerinde lokal olarak kentsel dönüşüm projelerine başlanıldığını aktaran Topbaş; sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda bu projeye başlanılan yerler var. Ümraniye’de, Küçükçekmece’de, diğer ilçelerde, Esenler’de, Beyoğlu gibi bölgelerde lokal olarak başlanıldı. Fikirtepe ile ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Özellikle Fikirtepe’yi dile getirmek istiyorum. Oradaki yüksekliklerle ilgili bir düzenleme kararı aldık. Bunu da araziyi kirleten, yanlış propaganda yapan birileri ortaya çıktı. Orada biz verdiğimiz imar haklarını hiçbir şekilde insanlarımıza kaybettirmeyeceğiz. Özellikle bina yüksekliklerine 80 metre gibi bir sınırlama getiriyoruz. Zaten daha önce de vermiştik bunu. Vadiden tepeye kadar her parselde yapılacak yapılarda, kendileri alacakları imar hakları ile birlikte 80 metre yüksekliğe kadar yapabilme imkanı da getirecek bir modeldir Fikirtepe. Burada hiçbir endişe olmasın. Çünkü bazı yüklenici müteahhit firmalar, ‘İmarda eksiklikler oluyor. Sizinle yaptığımız anlaşmaları bozmak istiyoruz. Daha az haklarla görüşelim konuşalım’ diye ifadeler kullanıyorlarmış. Hayır, biz hiçbir şeyi değiştirmiyoruz. Aynı şekilde devam edecekler.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kuzey Ormanları Savunması’ndan 3. köprü eylemi…

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy’de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto ...