Hamsi Şenliği

Kartal’da Hamsi Şenliği düzenlendi

Kartal Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Geleneksel Hamsi Şenliği, Kartal sahilinde gerçekleştirildi. Doğu Karadeniz Kültür Derneği ve Kartal Belediyesi’nin organizasyonu ile hayata geçirilen şenlikte, ızgara ve mısır unu ile tavada pişirilen tonlarca hamsi vatandaşlara ikram edildi.

Binlerce Kartallının katıldığı şenlikte, vatandaşlar ekmek arası hamsi alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Etkinliğe katılan Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz, Kartal’ın üçte bir nüfusunu Karadenizlilerin oluşturduğunu söyleyerek; “Bu şenliği hamsinin Karadeniz’deki varoluşu, hamsinin tanınması, aynı zamanda Karadeniz kültürünün Kartal’da tanıtılması adına düzenliyoruz” dedi.

Hamsi Şenliği

HAMSİ KÜÇÜKTÜR ANCAK ÖZELLİKLERİ ÇOKTUR…

Doğu Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Dr. Necmi Kurt ise hamsinin Karadeniz kültüründe ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek; “Nenelerimizden, analarımızdan, babalarımızdan biz hamsiyi yemek olarak tanıdık. Fakat sonradan hamsi kültürünün çok değişik boyutları olduğunu, insanları birleştirdiğini gördük. Dolayısıyla hamsiyi sadece bir balık, bir yiyecek olarak görmemek lazım. Hamsi küçüktür ancak özellikleri çoktur” şeklinde konuştu.

KARADENİZ EZGİLERİ EŞLİĞİNDE HORON TEPTİLER…

Şenliğe katılan sanatçılar Karadeniz müziklerinden örnekler seslendirirken, bazı vatandaşlar da folklor gruplarının gösterileri ve kemençe eşliğinde horon tepti.

Hamsi Şenliği

Kartal Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Geleneksel Hamsi Şenliği, Kartal sahilinde gerçekleştirildi…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...