Kartal’a rüzgar türbini kuruldu…

İETT tarafından Kartal Peron Alanı’na tesis edilen “rüzgar türbini”, yılda yaklaşık 6 bin 250 kWh elektrik üretimi sağlayacak.

Yenilenebilir enerji tesislerinin ilkini Beylikdüzü’nde kuran İETT, bu tesislerin sayısını arttırarak Kartal Peron Alanı’na da rüzgâr türbini kurdu. Alana yerleştirilen 2,4 kW’lık rüzgâr türbini, şebeke elektriğinden bağımsız şekilde çalışarak peron alanında yer alan işletme binasına elektrik sağlayacak. Yılda yaklaşık 6 bin 250 kWh elektrik üretimi yapması öngörülen sistem, önümüzdeki günlerde 6 kW’lık güneş panelleri ile desteklenecek.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE HEDEFLENİYOR…

İstanbullulara 145 yıldır hizmet veren İETT; ekonomi, ekoloji ve enerjiyi kapsayan prensiple yola çıkarak 2023 vizyonu için maliyetlerin etkinliği ve mali kaynakların verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak. Ülkedeki diğer kamu kurumlarına da örnek olabilecek bu proje kapsamıda iklim değişikliği ile mücadele hedefleniyor.

HAVA KALİTESİNE YAKLAŞIK 250 AĞAÇLIK KATKI…

Yıllık enerji üretim miktarına göre sistem, yılda yaklaşık 3 bin kilogram karbondioksit gazı salınımını engelleyecek ve yaklaşık 250 ağacın sağlayacağı katkıyı sunacak.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...