Kartal Stadı yerine meydan projesi

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, Kartalspor Kulübü binasında düzenlediği basın toplantısında Kartal Stadı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kartal’daki yerel basın temsilcileriyle bir araya gelen Apaydın, Kartalspor’un yeni stadının yapılacağı D-100 Otoyolu kenarındaki arsanın tapusunun bir kısmının 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle Kartal Belediyesi’ne geçtiğini vurguladı.

Ali Apaydın; “Kartal Stadı’nın yerine de meydan dışında bir şey yapılmasının mümkün değil. Bu alan, 2006’da yapılan planlara göre meydan olmak zorunda. Yapılacak proje, hem Kartal hem de Büyükşehir Belediyesi’nin onayından geçmeli” dedi. Kartalspor’un Kartal Stadı yanındaki binasında yerel basın temsilcileri ağırlayan Kartalspor Başkanı ve Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, söz konusu toplantıyı bilgi kirliliğini önlemek için düzenlediğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ 2006 YILINDA YAPILDI…

“Kartal’ın merkez planları, ilk defa 25 Şubat 1972 yılında yapıldı ve halihazırda Kartal Stadı olan yer, bu planlarda ticaret alanı olarak belirlendi. 14 yıl ticaret alanı olarak kullanılan bu alan ile ilgili 31 Mart 1986’da yeni bir plan değişikliği yapıldı. Yeni planda bu kez alan, spor alanı olarak ilan edildi. Kartal Stadı da bu plan doğrultusunda Kartal Belediyesi tarafından inşa edildi. Bu şekilde 20 yıl spor alanı olarak kalan stat ile ilgili 2006 yılında bir plan değişikliği daha yapılarak, bu kez alanın meydan olarak değiştirildi ve stat fiziksel olarak yerinde dursa bile planlara göre 12 yıl önce kaldırıldı.

Kartal Stadı

KARTAL STADI YERİNE MEYDAN PROJESİ GELECEK…

Bulvarspor Stadı’nda maç yapabilmek için 1 milyon TL harcama yaptık. Stadın üzerinde bulunduğu alanın 8 bin metrekarelik kısmı Kartal Belediyesi’ne, 3 bin 149 metrekarelik kısmı ise Hazine’de. Söz konusu dükkânlar da Hazine parselinde yer alıyor. Stadın yerine yapılacak meydan için plan notları var ve meydan dışında başka bir şey yapılması mümkün değil. Meydanın altına otopark yapılabilir ve meydanın etrafında ancak kot farkından dolayı ticaret alanları olabilir. Ancak meydan projesi, Kartal Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi onayından geçmek zorunda. Söz konusu alanda bulunan Hazine parselinin Kartal Belediyesi mülkiyetine geçmesi için, İmar Kanunu’nun ilgili maddesi gereği gerekli girişimleri başlattık.

Kartal Stadı

KARTAL’A 12 BİN 500 KİŞİLİK STAT…

Sultanbeyli’de bir firmanın 1 milyon metrekareyi aşkın arsaları için Hazine’nin, İstanbul’un 39 ilçesinde değiş tokuş yapmaya uygun Hazine arazilerini araştırıyoruz. Bbu kapsamda D-100 Otoyolu kenarındaki 56 dönümlük alan, söz konusu firmaya verildi. Üzerinde Kartal’ın yeni stadının yapılması için yine aynı yerde 29 bin 625 metrekarelik bir alanın ve ayrıca gölet olarak bilinen alanda başka bir park alanının ayrıldı. Söz konusu 29 bin 625 metrekarelik alanın 9 bin 153 metrekarelik kısmını kapsayan tapu, 01 Aralık 2017 tarihi itibariyle Kartal Belediyesi mülkiyetine geçti. Üzerine stat yapılacak alanın kalan diğer kısımlarının tapusunun Kartalspor mülkiyetine verilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladı. Başakşehir ve Kasımpaşa Statlarını inşa eden firmadan 12 bin 500 kişilik bir stat, antrenman sahaları, kulüp binası gibi yapılar için söz konusu alanı projelendirmesini istedik. Kartalspor, böylece yaklaşık 11 bin metrekarelik bir stattan, neredeyse 30 bin metrekarelik bir stada taşınacak.”

Kartal Stadı

HALİHAZIRDA TEHLİKE OLUŞTURUYOR…

Toplantının soru-cevap kısmında basın mensuplarını bilgilendiren Kartalspor Başkanı ve Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, daha sonra yıkımına devam edilen Kartal Stadı’nı basın mensupları ile birlikte gezdi. Apaydın, stadın beton kalitesinin çok kötü olduğunu ve taşıyıcı demirlerin korozyona uğradığını, halihazırda tehlike oluşturduğunu söyledi. Hazine parselindeki 21 esnaf ile de toplantı yaptığını ve süreci anlattığını kaydeden Ali Apaydın, riskli ilan edilen yapıların yıkılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...