Kartal’da parklar güneş enerjisiyle aydınlanıyor…

1

Kartal Belediyesi, 2012’ye parklarını güneş enerjisiyle aydınlatarak giriyor. Teknolojiyle birlikte tasarruf tedbirlerini de hayata geçiren Kartal Belediyesi, kalıcı bir projeyi daha Kartal’a kazandırarak, güneş enerjisini park aydınlatmalarında kullandı. Kartal Belediyesi’nin pilot uygulama olarak sekiz parkta hayata geçirdiği projeyle parklar,  güneş enerjili aydınlatma sistemiyle aydınlanıyor.
 
Şebekeden beslenen elektrik direklerinin aksine, fatura maliyeti olmayacak güneş enerjili aydınlatma sistemi, yatırım maliyeti haricinde masrafsız olarak faaliyet gösterecek. Ortalama iki sene gibi bir süre zarfında maliyetini karşılayacak olan sistem, daha sonra parkları sıfır maliyetle aydınlatacak. 

Çalışma yöntemi çok basit olan sistem, güneş enerji panelleri sayesinde gün ışığından alınan enerjiyi aküde depolayarak;  hava karadığında otomatik olarak devreye girip, armatürlerin yanmasını sağlayacak. Sabah gün doğumuyla birlikte tekrar sönerek depolama işlemi yapacak olan sistem, enerji tam olarak dolduğunda 3 gün tam zamanlı gün ışığına gereksinim olmadan parkları aydınlatabilecek.  

Çevreye hiçbir zararı olmayan sistem, 12 volt ile çalıştığı için elektrik kaçağı ve elektrik çarpması gibi sorunlar da yaşanmayacak. Şimdilik pilot uygulamanın yapıldığı sekiz parkta uygulanan güneş enerjili aydınlatma sisteminin, önümüzdeki aylar itibariyle tüm parklarda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Nihat Şen: Kentsel dönüşüm iyi anlatılamadı!

Kadıköylü mimar ve kentsel dönüşüm uzmanı Nihat Şen, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye için terörden sonra en önemli konu ...