Kanuni ve Muhteşem Yüzyıl’ı anlattı…

1

Pendik Belediyesi’nin düzenlediği ve sezonun yeni söyleşilerinden olan “Talha Uğurluel ile İnteraktif Konferanslar Dizisi”, bu haftaki söyleşide son zamanlarda “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ile gündemde olan padişahlar ve harem konusunda önemli noktalara değindi.

Pendiklilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen söyleşide konuşan tarih araştırmacısı Uğurluel, Kanuni dönemi hakkında yıllarca süren araştırmalarını masaya yatırdı. Konuşmasında Kanuni ve Hürrem Sultan hakkında “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ve senaristlerine sık sık göndermelerde bulunan Uğurluel, padişahlar ve harem tanıtılırken dizi senaristlerinin Topkapı Sarayı’nı dahi araştırma lüzumunda bulunmamış olduklarını belirterek; “Eğer Topkapı Sarayı’ndaki harem bölümünün sorumlularına gitme ve bilgilenme lütfunda bulunsalardı, harem konusunu bu derece çarpıtamazlardı. Harem, Hürrem Sultan ve diğer padişah eşlerinin entrikalar çevirdiği yerler asla değildir” dedi.

Tarihimize yapılan büyük iftira…

Özellikle Kanuni Sultan Süleyman’ın 40 yılı aşan saltanat süresinde toplamda en fazla bir veya bir buçuk yıl sarayda kaldığını belirten Uğurluel; “Diğer zamanı seferlerde, at sırtında, çoğunlukla da Edirne’de geçmiştir. Kanuni’nin ölümü dahi bir sefer sırasında, Zigetvar Kalesi’nin dibinde olmuştur. Böyle bir cihan padişahını kadın düşkünü göstermek, tarihimize yapılan büyük iftiradır” dedi.

2

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...