Kanal İstanbul’dan elektrik üretecek proje!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011’de açıkladığı ve “Çılgın Proje” olarak adlandırılan Kanal İstanbul’un, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak bir yapıya dönüştürülmesi için proje üretildi.

Kanada’lıların derin denizde uyguladığı ve Cebelitarık Boğazı’na kurulması için de çalışmaların başlatıldığı sualtı türbin elektrik santralının benzerinin Kanal İstanbul’a kurulması durumund,a yılda 56 bin megavat/saat elektrik üretilecek. Türkiye’nin halen kurulu gücü ise 52 bin 300 megavat seviyesinde…

ENERJİ BAKANLIĞI BİLGİ ALDI…

Ekonomist Fikret Bizimcan’ın patentini aldığı proje, Başbakanlık ve bakanlıklara gönderildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları’nın özel ilgi gösterdiği projeyi SABAH’a anlatan Bizimcan; “Açılacak kanalın 45-55 kilometre uzunluğunda, 150 metre yüzey ve 120 metre taban genişliğinde olacağı, derinliğinin de 25 metreyi bulacağı belirtiliyor. Bu durumda, Karadeniz ve Marmara’nın muhteşem alt ve üst akıntı gücü elektrik enerjisine çevrilebilir. Bu sistem her denizde uygulanabilir. Ancak, Kanal İstanbul’a inşaat aşamasında kurulması yatırım maliyetini azaltır” dedi.

TEK BAŞINA YETER…

Projenin Türk Patent Enstitüsü’nde Mayıs 2011’de 2011/04331 numara ile patent altına alındığını söyleyen Bizimcan, şöyle konuştu: “625 metrelik mesafeler, suyun akış hızını kesmemesi için düşünüldü. 14 bin adet türbin, sualtı oluklu olacak. Bunların 80 santral şeklinde kurulması halinde yılda 56 bin megavatlık elektrik enerjisi üretilmesi mümkün… Türkiye’nin şu andaki kurulu gücü 52 bin 300 megavat… Yani bu proje gerçekleşirse, Türkiye’nin tüm elektrik ihtiyacını karşılar.”

AMAZON KADAR SU AKIYOR…

Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na giren üst akıntı suyu miktarı, 2009 ölçümleri ile 260 kilometreküp/yıl seviyesinde… Marmara’dan Karadeniz’e ise 123 kilometreküp/yıl su gidiyor. Bizimcan; “Karadeniz’den Marmara’ya akan su, Tuna Nehri’nden 57 kilometreküp/yıl fazla… Dünyanın en büyük nehri olan Amazon’un 378 kilometreküp/yıl olan suyunun debisi ile karşılaştırıldığında, İstanbul Boğazı’nı dünyanın en önemli nehirlerinin seviyesine getirir” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Fikret Bay

Maltepe Çerkez Derneği’nin acı kaybı: Fikret Bay vefat etti

Maltepe Çerkez Derneği’nin sevilen saygın üyelerinden Fikret Bay (74), yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak hayata gözlerini yumdu. Bay’ın cenazesi, ...