Kanal İstanbul’da ilk adım atıldı…

Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı bölgesinde kurulacak yeni İstanbul için düğmeye basıldı. Bölgedeki madenlere ve köylere kamulaştırma tebligatları gitmeye başladı.

İstanbul’a 3. Havalimanı ve Karadeniz ile Marmara arasına 2. boğaz açma projeleriyle birlikte gündeme gelen “Yeni İstanbul” için harekete geçildi. Sabah Gazetesi’nden Erhan Öztürk’ün haberine göre, Kanal İstanbul projesi kapsamında 5 köye kamulaştırma tebligatları ulaşmaya başladı. Proje alanındaki 7 maden şirketine de arazileri 3 ayda boşaltmaları için yazı yollandı.

PLANLARA İŞLENDİ…

Haberde, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla, Türkiye’nin önde gelen proje şirketlerinden birisinin hazırladığı 44 kilometre uzunluğundaki ‘Kanal İstanbul’ projesi kapsamında, 325 bin dönüm alan üzerine kurulacak iki şehir ile havaalanı aksında çalışmalar aralıksız sürüyor. Özellikle kamulaştırma işlemlerine hız verildi. Havaalanı projesi içinde kalan köylere de yazı gönderildi” denildi.

KANAK AKSININ YÜZDE 80’İ HAZİNE’YE AİT…

Kanal İstanbul güzergâhı, Yeniköy-Sazlıdere Barajı-Arnavutköy-Başakşehir-Küçükçekmece Gölü aksında yer alacak. Bölgede kurulacak rezerv alanlarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; 4 Mart’ta DSİ, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kanal İstanbul projesinin geçeceği Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir Belediyeleri’ne birer yazı göndererek, güzergâh üzerinde yapılacak 50-100 yıllık yaklaşım planlarıyla ilgili çalışmalarını bakanlığa iletmelerini talep etmişti. Bakanlığa ulaşan görüşlerle bilgiler doğrultusunda yüz bin ölçekli imar planı için düğmeye basıldı. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise kanal aksında bulunan arazilerin yüzde 80’e yakınının Hazine’ye ait olması… Böylece istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...