kağıt toplayıcıları

Kağıt toplayıcıları motorize servise dönüştü

Megakent İstanbul’da iki kutuplu tartışmalara neden olan kağıt toplayıcıları, Kadıköy’de motorize ekip haline dönüşmeye başladı. Kimilerine göre çöplerden kağıt, plastik ve atıkların toplanması gayet olağan; kimilerine göre ise mevcut görüntüler geri dönüşümde olması gerektiği gibi modern koşulları yansıtmıyor.

Tartışmalar bir kenara, kağıt toplayıcılar “çöplerdeki serveti” gördü, daha kısa sürede yorulmadan atık toplayabilmek için motosikletlere çuval bölümünü dahil etti. Bu görüntüler, Bostancı’da Kadıköy Life objektiflerine yansıdı.

kagit-toplayicilari-motorize-servise-donustu-1

TAMAMEN KONTROL DIŞI ÇALIŞIYORLAR…

Kağıt ve plastik atık toplayıcılarına tepki gösterenlerin birçok haklı gerekçesi bulunuyor. Yollarda araç trafiğini, kaldırımlarda da yayaları önemli ölçüde engelleyen büyük çuvallar, beraberinde kaza riskini getiriyor. Diğer yandan manevi olarak içerisinde bulundukları koşulların dışarı yansıması, çağdaş çözüm yollarının getirilmesi gereğini artırıyor.

KAYIT ALTINA ALINIP PROFESYONEL, MODERN DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI…

Çöplerden atık toplanması, bir anlamda yerel yönetimlerin geri dönüşüm uygulamasının bireysel olarak yapılan benzeri… Gün içerisinde her köşe başındaki çöp konteynerini karıştırarak elde ettikleri ürünleri çuvallarla taşıyan kişilerin birçoğunun İstanbul dışından ilçelere yerleştiği biliniyor. Hem kağıt toplayıcılarının daha modern koşullarda yaşayabileceği, hem de şehir estetiğinin sağlanabileceği çözüm yollarına başvurulmasının gerekliliği her geçen gün artıyor.

ÇÖPLER VATANDAŞIN GÖZÜ ÖNÜNDE DEĞİL, MERKEZLERDE AYRIŞTIRILMALI…

Kağıt ve plastik toplayıcılarının metropolün göbeğinde gün içerisinde defalarca çöpleri karıştırdığı, konteynerler yanında ayrıştırarak kaldırım kenarlarında depolara dönüştürülen alanlarda kamyonetlere yüklediği görüntüler her geçen gün artmaya başladı. Gerek insan sağlığı gerekse de ortak şehir yaşantısına uygunluk amacıyla çöplerin yerel yönetimler tarafından kontrollü olarak şehir dışına taşınması, buralarda istihdam edilen kadroların modern koşullarda ayrıştırma yapması, sorunun çözümünü sağlayabilecek. Böylece “insani koşullardan uzak” görüntülerde ekmeğini arayanlar çağa uygun koşullarda gelir elde edilebilecek, milyonların gözü önündeki olumsuz manzaralar son bulabilecek.

kagit-toplayicilari-motorize-servise-donustu-2

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...