Kadın Partisi kuruldu…

Türk siyasi hareketine yeni bir parti daha katıldı. Kadın Partisi’nin kuruluş dilekçesi, İçişleri Bakanlığı’na teslim edildi.

Kadın Partisi, KADER Kadıköy Şubesi (Kadın Adayları Destekleme Derneği) kurucuları arasında yer alan 2011 yılı Bağımsız Milletvekili Adayı Benal Yazgan’ın önderliğinde siyasi çalışmalarına başladı. Partinin kuruluşunu ilan etmesinin ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkan parti üyeleri, yeni bir dönem için çalışmalarına hız verdi.

Kuruluşun ardından Kadın Partisi Kurucu Yönetme Kurulu tarafından gerçekleştirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DEVRİM YARATACAĞIZ…”

Düşünceli ve kendini adamış yurttaşlardan oluşan küçük bir grubun dünyayı değiştireceğinden kuşku duyulmasın; bu hep böyle olur.” (Margaret Mead)

Kadın Partisi olarak, kadının neredeyse temsil edilmediği siyaset alanında artık kadınların yok sayılamayacağını, kadınsız demokrasi olamayacağını söyleyerek yola çıkıyoruz. Bugünün bölünmüş siyasi ortamında, ayrımcılık yaşamın bir parçası haline gelmişken, demokrasi ve barıştan söz etmenin mümkün olmadığını görüyor ve bu durumu umuda çevirmenin ancak kadınların siyasi alana eşit katılmasıyla sağlanacağını biliyoruz. Tüm yasa ve kanunlara, yönetmeliklere, genel ya da yerel yönetim kararlarına kadın bakış açısı getirilmesi ve bunun yaşama geçirilmesi siyasi mücadelemizin en önemli unsuru olacaktır.

Toplumsal cinsiyet ayrımına ve eşitsizliğine karşı; din, dil, etnik köken, cinsel yönelim ve her türlü ayrımcılığa karşı, askeri ve sivil darbelere, nefret söylemine karşı mücadele etmek için yola çıkıyoruz. Yaşam tarz ve biçiminin bireylerin özgür seçimleri olduğunu biliyoruz ve hepsinin saygın olduğuna ve yargılanamayacağına inanıyoruz.

Kadınların, gençlerin, LGBT bireylerin ve tüm toplumun barış, özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesi için bu zorlu yola çıkıyoruz ve bunu bir görev biliyoruz.  Sevgisiz dünyada sevgiyi, adaletsiz dünyada adaleti, dayatmacı anlayışa karşı dayanışmayı, hukuksuzluğa karşı hukukun üstünlüğünü, anti-demokratik dünyada gerçek demokrasiyi cesaretlendirerek, siyasetin yapılma biçimde tüm siyasi partilere örnek olacağız ve devrim yaratacağız.

Her şeyin en iyisini bildiğini iddia eden değil, dinleyen ve birlikte mücadele eden bir siyaset anlayışıyla, isyanı olanların sesi ve sözü, mücadele platformu olacağımıza söz veriyoruz.

KPEF FORMÜLÜ…

Kadın Partisi olarak siyasi temsilde eşit temsili ve sıralamada fermuar sistemini savunuyoruz.  Ancak siyasi arenada kadın-erkek oranı eşit hale gelinceye kadar, “Eşitlik Formülü – Hakkaniyet Formülü” uygulayacağız. Buna göre genel seçimde TBMM’deki  kadın oranı nispetinde erkek aday kotası, yerel seçimde ise kadın belediye başkanı ve meclis üyesi nispetinde erkek aday kotası uygulanacaktır.


SEÇİM BARAJI VE SİYASİ PARTİLER KANUNU…

Siyasi partilerde lider sultasına son verilmesini sağlayacak düzenlemeler ile tabanın, seçmenlerin, üyelerin parti yönetiminde etkili olduğu ve kararlara doğrudan katılabildiği bir sistem oluşturulacaktır. Siyasi partiler ve seçim kanununun demokratik temsili sağlayacak şekilde değiştirilmesini, seçim barajının en fazla yüzde 3 olmasını, siyasi partilere yapılan Hazine yardımının seçime girme yeterliliğine sahip bütün partilere eşit olarak dağıtılmasını istiyoruz ve bunun için mücadele edeceğiz.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ… 

Son olarak Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, yarışta bugüne kadar hiç kadın adayın açıklanmamış olması da üzücü ve umut kırıcıdır. Bu durum, Kadın Partisi’nin kurulmasının aslında gecikilmiş olduğunun göstergesidir. Yurttaşlarının hukukun güvencesinde, ürkmeden, korkmadan yaşadığı, farklılıkların zenginlik olduğu, demokratik bir ülke için, içeride ve dışarıda barış içinde yaşamak için Kadın Partisi bugün siyasete adım atmıştır.

Bu ülkenin kadınlarını, hangi siyasi düşünceden olursa olsun, demokrasiye inanan erkeklerle birlikte kendi öz partileri için bu sese kulak vermeye ve kendi kaderlerini tayin etmeye davet ediyoruz.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Marea Sea Food

Baş döndürücü lezzetlerin adresi; Marea Sea Food

Farkını ancak ziyaret ettiğinizde anlayabileceğiniz lezzet noktaları arasında yer alan Ataşehir Marea Sea Food, sadece muhteşem dekorasyonu ile ...