Kadın Danışma Merkezi

Kadına yönelik şiddete karşı Kartallı kadınlara eğitim

Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Kadın Danışma Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla “Aile İçi Şiddet Farkındalık Eğitimi” gerçekleştirdi. Uğur Mumcu Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime Sosyal Yardım İşleri Müdürü Ali Kemal Özdemir, Kadın Danışma Merkezi çalışanları ve Kartallı kadınlar katıldı.

Sosyal Hizmet Uzmanı Neşe Hacısalihoğlu tarafından gerçekleştirilen eğitim çalışmasında aile içi şiddetin ne olduğu, neler yapılabileceği, mağdurlara nasıl yardım edilebileceği, mağdurların hakları, hukuki ve psikolojik yardım alabilecekleri kurumlar hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kadın Danışma Merkezi

DAYAK, BİR EĞİTİM ARACI OLARAK GÖRÜLÜYOR…

Eğitimde sekiz yıl boyunca devam eden Acil Yardım Hattı deneyimini aktaran Hacısalihoğlu, şiddetin nedeni olarak gösterilen “Erkeğin doğasında var, psikolojik sorunları olduğu için veya alkol vb. kullandığı için şiddet uyguladı” söylemlerinin şiddetin nedeni değil, bahanesi olduğunu vurguladı. Neşe Hacısalihoğlu, şiddetin en önemli nedenlerinden birinin, dayağın bir eğitim/terbiye etme aracı olarak görülmesi ve normalleştirmesi olduğunu belirtti.

ŞİDDET, GÜÇLÜDEN GÜÇSÜZE DOĞRU SÜRDÜRÜLÜYOR…

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanıldığından daha yaygın olarak şiddet olaylarının yaşandığını belirten Hacısalihoğlu; “Şiddete öfkemizi kontrol edemediğimiz için, gücü ve kontrolü elde tutmak için, uygun bir yol ve doğru iletişim yollarını bilmediğimiz ve bize sorunun tek çözüm yolunun şiddet uygulamak olduğu öğretildiği için başvuruyoruz. Şiddeti, güçlüden güçsüze doğru sürdürüyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

AYGAD

AYGAD’dan Kartal Belediyesi’ne ziyaret

Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD), Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette, AYGAD Başkanı ...