Kadıköy’ün yaşayan tarihi Dr. Müfid Ekdal’a vefa…

Değerlerine yaşarken sahip çıkan Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’ün tarihi çınarı Dr. Müfid Ekdal’ın adını, doğduğu ve 95 yıldır yaşadığı sokağa verdi.

Haydarpaşa Hastanesi’nin eski başhekimlerinden, hayatını hekimliğe ve Kadıköy’ün tarihi ile ilgili araştırmalara adayan, yazdığı kitaplarla “Kadıköy’ün belleği” haline gelen Dr. Müfid Ekdal’ın adı, neredeyse bir asırlık ömrünü geçirdiği sokağa verildi.

Halen, 1918 yılında doğup büyüdüğü baba evi olan köşkünde yaşayan Dr. Ekdal’ın evinin bulunduğu sokak, artık kendi adını taşıyor. Feneryolu’nda Gazi Muhtar Paşa Sokak’ın devamında yer alan ve Gazi Muhtar Paşa Çıkmazı olarak adlandırılan çıkmaz sokak, “Dr. Müfid Ekdal Çıkmazı” oldu.

Ekdal’a vefa görevini yerine getiren Kadıköy Belediyesi, Feneryolu’ndaki sokağın girişinde bir tören gerçekleştirdi. Dr. Müfid Ekdal, eşi Celile Hanım, çocukları, torunları, dostları, sevenleri, eski Kadıköy Kaymakamı Hüseyin Eker, Haldun Taner’in eşi Demet Taner ve Kadıköylülerin katıldığı törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Ekdal’ın bir asırlık ömrünün her anını dolu dolu yaşadığını, hem mesleki olarak hem de insani anlamda herkese yardım ettiğini söyledi.

“KADIKÖY, DEĞERLERİNE KIYMET VERDİĞİ İÇİN KADIKÖY…”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde CHP’li yönetimleri olan iki ilçeyi (Kadıköy ve Bakırköy) örnek gösterdiğini anımsatan Öztürk, şunları söyledi: “Bir kenti güzel yapan sadece binaları, yolları, parkları değil, insanlarıdır asıl… Kadıköy’ün Müfid Ekdal’ı var, Kadıköy’ün Rana Beşe’si var, Kadıköy’ün daha nice değerli insanı var. Kadıköy’ü Kadıköy yapan bu insanlar… Siz Başbakan olarak önce ülkenin eğitimine, kültürüne, sanatına özgür bir ortam sağlayın. Yazarına, sanatçısına, akademisyenine, aydınına değer verin. Kadıköy, değerlerine kıymet verdiği için Kadıköy…”

“95 YIL ÖNCE DOĞDUĞUM ODADA UYUYORUM HALA…”

Törende kısa bir konuşma yapan Dr. Müfid Ekdal ise, “Şahsıma gösterilen bu iltifata en derin şükranlarımı sunuyorum. Ben, 95 yıl önce doğduğum odada uyuyorum hala” diyerek herkesi duygulandırdı.

sporvitrini

Hakkında İrem Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendikli anneler bebekleriyle yarıştı

Pendik Belediyesi tarafından PENBİS FEST’18 adıyla ilk kez düzenlenen yarışlara 1000’in üzerinde bisiklet sever katıldı. 10 kategoride düzenlenen ...