Kadıköy’ün muralları film oluyor…

Kadıköy’ün duvarları dünyaya açılıyor. Kadıköy Belediyesi tarafından desteklenen “Mural-İst Duvar Boyama Festivali” kapsamında yapılan murallar, bir belgesele konu olacak.

İngiltere’de sanat ve sinema çalışmaları yürüten The Art Show, dünyanın 13 farklı şehrinin sanat ve tarihi yapısının anlatılacağı “Sanat Şovu” adlı bir belgesel hazırlıyor. 2016 yılında ilk olarak İngiltere’de gösterime girmesi planlanan belgesel, 5 kısa filmden oluşacak. İstanbul’un sokak sanatı ile ilişkisi ise belgeselin “Weekender” bölümünde yer alacak.

ÇEKİMLER KADIKÖY MURALLARI İLE BAŞLADI…

Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve ABD’deki 12 farklı şehirde çekim yapacak The Art Show film ekibi, çalışmalarına Kadıköy’deki muralları çekerek başladı. Proje hakkında Gazete Kadıköy’den Erhan Demirtaş’a konuşan belgeselin yapımcısı Tom Watkinson, bir hafta boyunca İstanbul’da öne çıkan mekanları ve şehrin kültür-sanat yapısını yansıtan alanlarda çekim yapılacağını söyledi.

KADIKÖY’DE SOKAK SANATI YOĞUN BİÇİMDE SERGİLENİYOR…

“İstanbul’da sanatın farklı disiplinlerini görmek istiyoruz” diyen Watkinson, Kadıköy’de çekim yapma nedenlerini ise şu şekilde açıkladı: “İstanbul, tarih ve sanat açısından çok zengin bir şehir. Kadıköy ise sokak sanatının en yoğun biçimde sergilendiği bir semt. Burada çekim yaparak, sokak yaşamı ile birlikte sokak sanatını da görüntüleme fırsatı bulacağız.”

2016 YAZINDA GÖSTERİLECEK…

The Art Show, İstanbul’daki çekimlerden sonra 12 faklı şehirde çalışmalarını sürdürecek. Belgeselin 2016 yazında Sony Pictures aracılığı ile dağıtımının yapılması planlanıyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...