Kadıköy’ü perişan etmeyin!..

Anadolu Yakası’nın incisi Kadıköy’de estetik sorunu tavan yaptı. İlçenin İstanbul’a reklam yüzü konumundaki metrobüs çevresinde olumsuz manzaralar, 2016 yılında da çözüm bulmadı. Kadıköy’ün imajına büyük gölge düşüren sorunlar; tüm yerel yönetimleri, kurum ve kuruluşları doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiriyor ancak, manzaralar yıllardır değişmiyor! Akıllardan çıkmayan soru ise şu: “Bunları gören, Kadıköy hakkında neler düşünür?”

İstanbul’da gün içerisinde milyonlarca yolcu taşıyan metrobüs hattının başlangıcı ve bitimi konumundaki Söğütlüçeşme İstasyonu çevresinde, beraberinde Kadıköy’ün birçok ara sokaklarında görüntüler, şehrin imajı için önemli ölçüde zedeleyici…

“Atatürk ve Kadınlar” temalı heykelin Kadıköy’de içler acısı hali… Bir turistin “Atatürk’e, kadınlara, sanatınıza verdiğiniz değer bu mu” sözü, nasıl yanıt bulabilirdi? (05 Şubat 2016)

ATATÜRK’E VE KADINA YAPILAN SAYGISIZLIK KADAR, SESSİZ KALINMASI DA DÜŞÜNDÜRÜCÜ…

Söğütlüçeşme metrobüs durağına, Kadıköy Belediyesi’ne ve Evlendirme Dairesi’ne geçici sağlayan TCDD arsası üzerindeki “Atatürk ve Kadın” temalı heykel, ne yazık ki yıllardır saldırı altında. Sprey boyalarda gelişigüzel yazılan propagandalar ve çeşitli gelişigüzel kelimeler hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, hem kadınlarımıza, hem de sanata büyük bir hakaret. Benzer manzaralar yer yer artarak devam ediyor ancak yapılan saygısızlık kadar, gün içerisinde binlerce kişinin geçiş yaptığı manzara önünde kamu yöneticilerinin sessizliği ve yetersizliği de düşündürücü!..

Söğütlüçeşme’de metrobüse binmeden önce aşmanız gereken engellerin başında su birikintileri geliyor. Düşünün; Kadıköy’e ilk defa ayak basan biri, milyonların kullandığı metrobüs ile Söğütlüçeşme’ye geldiğinde bu manzaralarla karşılaşsa neler hissederdi? (05 Şubat 2016)

METROBÜSE BİNMEK İÇİN SU BİRİKİNTİLERİNİ GEÇMEK ZORUNDASINIZ…

Her sağanak yağışta su birikintilerinin kapattığı metrobüse çıkan yollar, vatandaşları canından bezdirdi. 15 milyonluk metropolün göbeğinde yaşanan manzaralar Kadıköy’e yakıştırılamıyor. Sekmeyi becerebilen, metrobüs yolculuğuna çıkıyor. Sulardan atlamayı göze almayanlar ise, yolunu yüzlerce metre değiştirmek zorunda kalıyor.

Kadıköy’ün sokaklarında sıkça karşılaşan manzaralardan… Gece yarısı kucaklanıp götürülecek kadar yetersiz plastik çöp konteynerlerinin ilçenin ihtiyacını karşılamadığı yer yer dile getiriliyor. Beraberinde bazı vatandaşların bilinçsiz yaklaşımları ve gelişigüzel atılan büyük eşyalar, sokaklarda istenmeyen görüntülerin artmasına neden olabiliyor…

SOKAKLARDA ÇÖP SORUNU OLDUĞU BİR GERÇEK…

Kadıköy’ün göze çarpan ilk estetik sorunlarından biri de, sık sık sokaklarında yaşanıyor. Çoğu kez dolup taşmış ve kapakları açık çöp konteynerleri çevresine gelişigüzel bırakılan atıklar, olağan bir hal aldı.

Burası İstanbul’un göbeği, Fenerbahçe Stadyumu yanında, Söğütlüçeşme metrobüs durağına giden altgeçit. Yine bugün (05 Şubat 2016) görüntülediğimiz bu kare, estetik sorununun geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Kadıköy böyle mi olmalı? Yetkililer nerede?..

BUNLARI GÖREN, KADIKÖY HAKKINDA NE DÜŞÜNÜR?

Kültür, sanat ve eğitim gibi bir çok alanda Türkiye ve dünya çapında ün yapan, bazı kuruluşlarca “En yaşanabilir kent” onuruna layık görülebilen Kadıköy’de milyonların gözleri önünde yaşananlar bir hayli üzücü. Görüntüler, Kadıköy’e ilk kez ayak basanlar için hayal kırıklığı, İstanbul’un farklı ilçelerinde yaşayanlar için ise ciddi kıyaslama değeri taşıyor. Yerel yöneticilerin geniş kapsamlı değerlendirmeler ile birlikte birçok alanda yaşanan estetik sorununa çözüm bulmasının gereği her geçen gün artıyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...