Kadıköy’ü mahvetmeyin! Rezillik diz boyu!..

İstanbul’un incisi Kadıköy’ün imajı yerle bir!.. Huzurun, kalitenin ve markanın sembolü olarak tanıtılan Kadıköy’de ana arterler, merkez sokaklar magandalara teslim. Türbe yanında ailelere aldırmadan yol kenarına tuvaletini yapanlar, aşırı alkol tüketimiyle birlikte sokaklarda naralar atanlar, dağ gibi çöp yığınları, Celtic’in konuk olduğu dev karşılaşmada stat çevresinde karanlık sokaklar… Kadıköy adeta kabusu yaşıyor!..

Görüntüler, Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi karşılaşmasında İskoç takımı Celtic’i ağırladığı bu akşamdan (10 Aralık 2015). Başta Türkiye geneli olmak üzere birçok ülkeden misafirlerini ağırlayan Kadıköy’ün cadde ve sokakları, istenmeyen manzaralara teslim. Aslında Kadıköy, bu görüntülere pek de yabancı değil. Ancak uluslararası düzeyde UEFA misafirlerinin de ağırlandığı saatlerde Kadıköy’ün merkezinde yaşananlar, hem aileleri hem de yaşananlardan rahatsız olanları kara kara düşündürüyor.

DUYARLI MODALILAR, DEFALARCA İSYAN BAYRAĞI ÇEKMİŞTİ…

Fenerbahçe-Celtic mücadelesinin yaşandığı dakikalarda stadyum yanındaki Kuşdili Çayırı’nda bulunan Mahmut Baba Türbesi yanında, sokak ortasında “alkol partisi”… Daha önce Modalıların da defalarca dile getirdiği gibi; “Biz alkole değil, alkolün uygunsuz görüntülerde insanları rahatsız ederek sokaklarda gelişigüzel içilmesi ve beraberinde getirdiği rahatsızlara karşıyız” isyanlarını hatırlatan anlarda elindeki bira şişelerini yere bırakan “maganda”, sokak ortasında dakikalarca tuvaletini yaptı. O arada ailelerin uygunsuz görüntüleri görmezden gelmeye çalıştığı dikkat çekerken, türbe çevresinde sık sık yaşanan manzaralar Kadıköylüleri canından bezdirdi. Benzer görüntülerin sıkça yaşandığı Moda’da vatandaşlar protesto gösterileri düzenlemiş, Kadıköy Kent Konseyi gibi sivil toplum örgütleri aracılığıyla birçok sorunu geniş platformlara taşımışlardı.

ÖNCE ALKOLE YÜKLENDİ, TUVALETİNİ YAPTI, ARAÇLARDAN PARA İSTEDİ…

Kadıköy Life Dergisi objektiflerine yansıyan maganda, yol üzerinde türbe yanındaki otoparkın duvarına tuvaletini yaptıktan sonra bir süre daha alkol aldı ve yoldan geçen araçlardan para istemeye başladı. Yaşanan her saniye ise, Kadıköy’ün imajına adeta bıçak sapladı. Yine sokak ve çevresinde son günlerde Kadıköy Belediyesi’nin başlattığı kaldırım yenileme çalışmaları da devam ederken, uzun ömürlü ve dayanıklı kaldırım taşlarının bir kısmının düzenlenmesinin tamamlandığı görülüyor.

RESTORANA ÇEVRİLEN KALDIRIMLARIN KENARINDA OTOMOBİLLER, GÖREVLİ ARAÇLARI ENGELLEDİ…

Mahmut Baba Türbesi çevresindeki bazı restoran ve işletmelerin kaldırımları tabure ve masalarla “işgal etmesi” ve otomobillerin trafik düzenini bozacak şekilde yol kenarlarına bırakılması nedeniyle gece çalışmasına çıkan “özel görevli otobüsler” ara sokaklarda sıkıştı, trafik keşmekeşe dönüştü. Maç nedeniyle yoğun olan trafik, bazı ana ve ara arterlerde dakikalarca durdu. İtfaiye Müdürlüğü’ne ait müdahale araçlarının giriş ve çıkışlarını da riske sokan hatalı ve kusurlu araç parkları, kamu sağlığı için önemli ölçüde tehdit oluşturuyor.

KADIKÖY’ÜN SOKAKLARINDA AYDINLATMA YETERSİZ…

Özellikle Osmanağa Mahallesi, Kuşdili Çayırı ve Fenerbahçe Stadyumu çevresinde bilerce kişinin maç keyfi yapabilmek için saatlerce gezindiği merkez sokaklar karanlığa teslim. Fenerbahçe-Celtic karşılaşmasında da onbinlerce taraftar, karanlık yollardan geçerek metro, metrobüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarına ulaşmaya çalıştı.

KADIKÖY’E SİHİRLİ DEĞNEĞİN DEĞMESİNİ Mİ BEKLİYORSUNUZ?

Kadıköy’ün önemli bir kısmında sıkça yaşanan benzer sorunlar için yetkili kişi, kurum ve kuruluşların bir araya gelerek acil önlem adımları atması ve çözüm uygulamalarının hayata geçirilmesinin gerekliliği, her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...