Kadıköylüye bu reva mı?..

Şaka değil, Rıhtım’ın çökmesinin üzerinden bir yıl geçti. İlk kez Kadıköy Life’ın duyurduğu, ilçenin imajına önemli ölçüde zarar veren manzara TBMM’ye de taşındı; ancak çöküntü alanının etrafının demir parmaklıklarla çevrilmesinden öteye gidilemedi. İBB ve Kadıköy Belediyesi sınıfta kaldı.

Khalkedon’dan bugüne tarihi değerleriyle öne çıkan Kadıköy’de vapur trafiğinin merkezinde bulunan Rıhtım, gün içerisinde binlerce turistin de geçiş noktası… Haldun Taner Sahnesi ve Beşiktaş İskelesi’nin orta kesimleri, geçtiğimiz yıl Ağustos ayı itibariyle yavaş yavaş çökmeye başlamış, alçalan zeminde döşeme taşları ve beton yapı, yayalar için riski de beraberinde getirmişti.

ŞANTİYE ALANINA DÖNÜŞEN İSTANBUL’DA RIHTIM’IN ÇİLESİNE BAK!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki Rıhtım’da, çöküntü alanı üzerinde bir yıldır düzenleme ve yenileme yapılmadı. Yıl içerisinde yüzbinlerce, belki de milyonlarca İstanbullu, Kadıköy’ün imajını zedeleyen görüntülere maruz kaldı.

KADIKÖY BELEDİYESİ SESSİZ KALDI…

Rıhtım’da çöküntü alanının sorumlu yetkilileri ile yeterli ve gerekli baskıyı gerçekleştirmeyen Kadıköy Belediyesi de, ilçenin marka ve reklam yüzüne önemli ölçüde haksızlık etmiş oldu. Gerek yerel yönetimler, gerekse de sivil toplum örgütleri tarafından yeterince sahiplenemeyen Rıhtım’daki sorun kronikleşti.

TEK İLGİLENEN KADİR GÖKMEN ÖĞÜT OLDU…

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Kadıköy Life Dergisi’nin sorunu defalarca gündeme taşımasının ardından harekete geçti. Öğüt, geçtiğimiz aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi gönderdi; ancak Rıhtım’da henüz bir çevre düzenlemesi gerçekleşmedi.

KADIKÖYLÜYE BU REVA MI?..

Rıhtım ve çevresi ile ilgisizlik, çöküntü alanı ile sınırlı değil. Işıklandırmalarının bir kısmı çalışmayan ve yetersiz olan Rıhtım’da akşam saatlerinde vatandaşlar, sokak müzisyenlerinin konserlerinde karanlıkta horon oynuyor, halay çekiyor. Yine çiçekçi esnafı da, turizm odağının merkezindeki bölgede araba farlarını yakarak ticaret yapmaya çalışıyor. Atatürk Heykeli çevresi, özellikle akşam saatlerinde karanlığa teslim… Kış aylarının yaklaşması ve akşam saatlerinin her geçen gün uzaması nedeniyle, Rıhtım genelinde revizyon çalışması daha fazla önem taşıyor.

KADIKÖY “KÖY” KALDI…

Sultanbeyli’ye teleferik yapılması için ihale sürecinin başladığı bugünlerde, metropolün göbeğinde marka ve turizm değeri bir hayli yüksek olan Kadıköy’ün prestij noktasında bir yıldır düzenleme çalışması yapılmaması, Kadıköy kamuoyunda tepki ile karşılanmaya başladı. Vatandaşlar, yerel yönetimler başta olmak üzere yetkilileri göreve davet ediyor.

Kadıköy Life, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bu fotoğraf üzerinden sorunu kamuoyuna duyurmuştu. Ancak yetkililer, ilerleyen aylarda çöküntü alanını demir parmaklıklar ile çevirmekten öteye gitmedi…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...