Kadıköylüler, değerleri için ayaklandı!..

Son yıllarda dokusu önemli ölçüde bozulmaya ve değişmeye başlayan Kadıköy değerleri için bir araya gelen sivil toplum örgütleri, yerel yönetimlerin çağrılarını dikkate almasını istedi. Tarihi Çarşı, Moda ve Yeldeğirmeni başta olmak üzere ilçenin tamamında “Kadıköy’ü Kadıköy yapan” unsurlara dikkat çeken duyarlı gönüllüler; “Biz nostalji yapmıyoruz, gerçekçi olalım” diyerek, ticari yaşam ile mahallelerde hanelerin iç içe geçirilerek kaos ortamına zemin hazırlandığını belirtti. Kadıköy Belediyesi’nin elindeki yetkiler hatırlatıldı.

Yönetim kusurları ve değişen çevre faktörlerinin dengelenememesinden doğan sorunlar ile birlikte asırlık efsane işletmelerin bir bir yok olduğu Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda tehlike; özel dokusu olan bölgede zengin esnaf çeşitliliğinin kaybolarak bar, kafe, restoran ve közde kahveciler gibi tek tip “eğlence” temalı mekanların hakim olmasıyla “çarşı kimliğinin kaybedilmesi” olarak görülüyor. Diğer yandan Caferağa Mahallesi’nde, özellikle Moda semti ve yakın çevresinde iç içe geçen eğlence mekanlarının beraberinde getirdiği sorunların had safhaya ulaştığı, bu nedenle şikayetlerin arttığı belirtiliyor. Son olarak Tarihi Çarşı’da Brezilya Kurukahvecisi’nin yüksek kira bedeli kurbanı olması, özellikle sosyal medyada infial yaratmıştı. STK’lar tarafından çeşitli planlama ve düzenlemelerin, genel kira artışı etkenlerinin frenlenmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

YAPRAK DÖKÜMÜ ACİLEN DURDURULMALI!..

Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda birçoğu onyıllara, yüzyıla damgasını vuran köklü esnaflar, yüksek kira artışları ve birtakım odakların ticari planları nedeniyle zor günler geçiriyor. Ardı ardına kapanan duayen esnaflar da ne yazık ki tozlu raflarda yerini aldı. Bunlardan birkaçının adı ise şöyle: Alkım Kitap, Seyhan Kitapevi, Sabuncakis Çiçekçisi, Bilgeoğlu Baklavacısı, Seyidoğlu Baklavacısı, Artun Saat, İngiliz Pazarı, Rebul Kolonyağıları, Terzi Fahri Amca, Bir Bak Perdecisi, Volkman Kuru Temizleme, Faruk Konfeksiyon…

“FARKINDALIK” ÇAĞRISI İÇİN BİR ARAYA GELDİLER…

Moda Muhtar Meclisi ile Kadıköy Tarihi Çarşı Kültür ve Dayanışma Derneği, ortak sorunlarını istişare etmek ve yerel yönetimlere “farkındalık” çağrısı yapmak için bir araya geldi. Moda Muhtar Meclisi çatısı altında Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman, Avukat Selami Ayalp, İstanbul’un alanında en eskilerinden 114 yıllık Yeni Moda Eczanesi Sahibi Melih Ziya Sezer, Aslıhan Emlek, Mehmet Bozkurt ve Mehmet Ecevit; Kadıköy Tarihi Çarşı Kültür ve Dayanışma Derneği olarak da Başkan Ali Geçger ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Göçer sorunları masaya yatırdı.

30 BİNİN ÜZERİNDE AİLE NÜFUSU VAR…

Önemli uyarılarda bulunan Muhtar Ayman, şunları ifade etti: “Tarihi Çarşı’nın da içerisinde bulunduğu Caferağa Mahallemiz ve yakın çevresinde 30 binin üzerinde nüfus, olağan aile yaşantısını sürdürüyor. Bu nedenle adımlar atılırken bazı ayrıntılar dikkatli düşünülmeli. Moda’ya doğru ara sokaklarda ardı ardına işletmeler açılıyor, ticari alanlar mahallelere doğru kayıyor. Bu da çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Kadıköy Belediyesi, buna ‘Dur’ diyebilmeli. Kadıköy Belediyesi’nde yeni yönetim, mevcut alkol ruhsatlı sokaklara yenisini eklemedi. Ancak geçtiğimiz yıllardan ruhsatlı sokaklarda alkollü eğlence mekanlarından doğan etkenler, Modalılar ve çevresi için ciddi sorun oluşturmaya başladı. Bu yönde planlamalar yapılması gerekiyor. Problemlerle boğuştuğumuz Kadife Sokak’ta sorunlar çözülmeye başlandı. Ancak, bundan sonraki aşamada tüm diğer olası sorunlar ihtimallerine karşı önleyici hizmetler gerçekleştirilmeli. Bu arada özellikle altını çizmekte yarar görüyoruz; bizler alkole değil, plansızlığa karşı çıkıyoruz. Semtte var olan değişimden rahatsızlık duyanlar, başka yerlere taşınmayı son zamanlarda sıkça telaffuz etmeye başladı. Yakında ciddi bir nüfus hareketi olabilir. Kadıköy Belediyesi’nin bu konuda planlı hareketi söz konusu olmazsa, ‘Nefes alamaz hale geldik’ diyen Kadıköylülerin ilçeden kaçmaya başlayacağını söyleyebiliriz.”

KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN ELİNDE PLANLAMA YETKİSİ VAR…

Sivil toplum örgütleri, toplantıda Kadıköy Belediyesi’nin elindeki “planlama, bölge koruma ve ruhsat” yetkisine, beraberinde çeşitli düzenlemeleri gündeme getirebileceği ve hayata geçirebileceğine dikkat çekti. Böylece Kadıköy’de halkın gerçek gündemlerinin konuşulması fırsatı da doğması bekleniyor.

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, KARARLARA DAHİL EDİLMELİ”…

Talepleri üzerine Kadıköy Belediyesi’nin çizgi sınırı uygulamasını kısa sürede hayata geçirdiğini, çalıştayın uygulandığını ifade eden Kadıköy Tarihi Çarşı Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Geçger, şunların altını çizdi: “Kadıköy’de sivil toplum örgütleri çok etkin. Yerel yönetimler bunu değerlendirip, STK’ları aktif olarak yönetimlerine dahil etmeli. Yerel yönetimler, idaresindeki bölgelerde yaşayanları dikkate almalı. Kadıköy Belediyesi’nden, Ruhsat Komisyonu’na Kadıköy Tarihi Çarşı Derneği’nden de temsilci atamasını istedik. Henüz bir yanıt alamadık.”

“KADIKÖYLÜLER, YERLİ ESNAFINA SAHİP ÇIKIYOR”…

Toplantıya, Kadıköylü esnafların önemli tespitleri damgasını vurdu. Birçok yerde küçük esnafın çıkarılarak büyük firmaların ciddi yatırımlarla şubelerini açmasına rağmen birkaç ay içerisinde tutunamadıklarına dikkat çeken STK temsilcileri, Kadıköylülerin küçük ve yerli esnafı tercih ettiğini fark ettiklerini açıkladı. Özellikle çeşitli sebeplerden dolayı geçici ya da kalıcı olarak Moda’dan taşınmak zorunda kalan ailelerin Çekmeköy’den, Maltepe’den, Tuzla’dan Kadıköy Tarihi Çarşı’ya alışveriş yapmak için geldikleri belirtildi.

KADIKÖY STK’LARI SESSİZ KALMIYOR…

İstanbul’da Kadıköy, Eminönü, Bakırköy, Üsküdar, Beşiktaş, Beyoğlu ve Pendik gibi ilçelerde çarşı dokusunun çok önemli olduğu ve öne çıktığına dikkat çeken Kadıköy STK’ları, Bakırköy ve Beyoğlu’nda ilgisizlik nedeniyle çarşıların yok olduğunu hatırlattı. Kadıköy’de Tarihi Çarşı’nın, Haydarpaşa Garı kadar kimlik değeri taşıdığına vurgu yapıldı.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...