Kadıköylü İlyas Seçkin “Borusan Filarmoni”de…

Leyla Gencer adına Borusan İstanbul Filarmoni tarafından düzenlenen “Tosca Operası”, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Salonu’nda gerçekleşti.

Daha önce “En iyi sahne performansı sergileyen oyuncu” ödülüne layık görülen Kadıköy’ün onuru İlyas Seçkin, ünlü operada 1858-1924 yıllarına damgasını vuran İtalyan sanatçı Giacomo Puccini’nin eserini ustalıkla yorumladı. Anadolu Salonu’nda gerçekleşen üç perdelik operanın konser versiyonuna sanatseverler tarafından gösterilen yoğun ilgi dikkat çekti. Kadıköy’ün adını dünyaya taşıyan “küçük dev adam” İlyas Seçkin, sahne performansı ile yine göz doldurdu.

20. YÜZYILIN EFSANE SESİYDİ…

Leyla Gencer, 20. yüzyılın en önemli sopranolarından birisi olarak tüm dünyada kabul görmüştü. Batı’da “La Diva Turca”, “La Gencer”, “La Regina” olarak tanınan Gencer; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao ve Chicago’da sanatını dinleten isim olarak tarihe geçti. Seçkin opera sahnelerinde ve resitallerinde hayranlık uyandırmış sanatçılar arasına girdi. Opera repertuarı, 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamış bir devlet sanatçısı olarak akıllarda iz bıraktı.

Leyla Gencer anısına gerçekleştirilen operada yer alan isimler ise şu şekilde oluştu:

Şef: Sascha Goetzel

Sahneleyen: Yekta Kara

Koro Şefi: Gökçen Koray

Soprano: Floria Tosca / Maria Jose Sırı

Tenor: Mario Cavaradossi / Alex Vicens

Bariton: Baron Scarpia / Eralp Kıyıcı

Bas: Angelotti / Alper Göçeri

Bariton: Zangoç / Utku Bayburt

Tenor: Spoletta / Can Reha Gün

Bas: Sciarrone / Ozan Kutlar

Bas: Gardiyan / Mehmet Altınparmak

Çoban: İlyas Seçkin

Prodüksiyon Amiri: Kerem Tüzün

Prodüksiyon Asistanı: Deniz Sağdıç

Işık: Kemal Yiğitcan

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...