Kadıköylü Aslı’nın ölümünde flaş gelişme!..

3 yıl önce Erzurum Konaklı Kayak Merkezi’nde tahta kar perdelerine çarparak hayatının baharında aramızdan ayrılan Kadıköylü Aslı Nemutlu’nun ölümüne yönelik son bilirkişi raporu, Türkiye Kayak Federasyonu Eski Başkanı Özer Ayık’ı birinci derecede asli kusurlu olarak tespit etti.

Ayık ile birlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor eski İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik’in de bulunduğu toplam 16 görevli hakkında Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Sanıkların bir bölümü için “Taksirle ölüme neden olmak” suçundan 3- 6 yıl, diğer bölümü için de “Görevi kötüye kullanmak” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenirken, Nemutlu ailesinin acısı her geçen gün katlanarak büyüyor.

GÜVENLİK TEDBİRİ YOK!..

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden Halim Şener, Spor Genel Müdürlüğü Spor Hukuk Uzmanı İlhami Şahin ve ODTÜ Spor Müdürü Şahin Oğuz tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda şu görüşlere yer verildi:  “Pistlerin kurulumu ve bunlarda uluslararası standartlara uygun olarak oluşturulacak yapılar ile özellikle yarışlarda ve antrenmanlarda teknik ayrıntılara hakim olması sebebiyle tedbirler konusunda inisiyatif almak Kayak Federasyonu’ndan beklenmelidir. Zira Kayak Federasyonu dolayısıyla yetkilileri, kendi spor branşlarında en üst karar organıdır.

Diğer taraftan, yarışma ve benzeri sportif kayak faaliyetlerinde sağlık ve yaralanan kayakçıların ilkyardımı ve taşınması gibi işlerin, organizasyonu düzenleyen yani faaliyetin sahibi kuruluş tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün Federasyonun talebi üzerine 13-18 Ocak 2012 arasında iki ayrı yarış için sağlık ekibi teminiyle ilgili olarak Sağlık Müdürlüğü’yle yazışmaları yaptığı, ancak kazanın yarışlardan bir gün önce vuku bulduğu anlaşılmaktadır. Burada dikkate alınması gereken husus, özellikle kayak ya da hızın ön plana çıktığı diğer sporlarda yarışmanın provası niteliğinde olan antrenmanlarda, yarış derecelerine çok yakın dereceler elde edilmekte ve hatta bazen de yarış derecelerinin üzerinde performanslar ortaya konabilmektedir. Dolayısıyla, organizasyonu düzenleyen Federasyonun bilgisi dahilinde ve antrenör gözetiminde yapılan antrenmanlarda, yarışlarda alınan koruyucu önlemlerin aynısına ihtiyaç duyulacağı açıktır. TKF’nın kullanımında bulunan tesislerde; kazanın ölümle sonuçlanmış olmasının nedeni, piste olması gerekenden yakın olarak konumlandırılmış ahşap kar perdelerinin işlevinden çok, sporcuların 13 metre kottan düşmelerini önlemeye yönelik bir amaç gözetilerek yapılmasıdır.

KAYAKÇI GÜVENLİĞİ SAĞLANMAMIŞTIR…

Teknik rapordan anlaşıldığı gibi, söz konusu yapının en azından kalın profil ahşap direklerinin dahi sünger veya benzeri bir malzeme ile kaplanması yoluna gidilmemesi, piste uluslararası standartlara uygun olmayan bir şekilde ve mesafede konumlandırılması, kar perdesinin önünde A ve B tipi güvenlik ağları önlemi alınmayarak yarışmanın bir unsuru olan antrenmanda kayakçı güvenliğinin sağlanması gereğinin yerine getirilmediği kanaati oluştu.”

ÖZER AYIK, BİRİNCİ DERECEDE KUSURLU…

Raporun kanaat ve sonuç bölümünde çarpıcı ayrıntılar yer alıyor. FIS genel güvenlik kuralları ve pistlerin işletilmesiyle ilgili sorumlulukların, yarışma öncesi sporcu ve kulüplere uygun yer gösterme zorunluluğunun, karar alma ve müdahalede bulunma imkanlarına sahip olan Türkiye Kayak Federasyonu eski başkanı Özer Ayık’ın birinci derece kusurlu olduğu açıklandı. Bilirkişi heyeti, yarışmalar öncesi antrenman için gerekli güvenlik önlemlerin alınmasında muhtemel tehlikeleri analiz ederek uyarılarda bulunmak, gerekirse antrenman, hatta yarışların iptali ve pistlerin açılıp kapatılması gibi öneriler getirebilecek bilgi tecrübe ve yetkiye sahip oldukları halde, yeterli dikkat ve özeni göstermeyen TKF tarafından resmi olarak görevlendirilen pist şefi, federasyon gözlemcisi ve yarışma müdürünün tali kusurlu olduğuna kanat getirdi. Raporda, ısınma amaçlı olarak uzunluğu yeterli olmayan pistin bir tarafında Süper-G parkuru, diğer tarafında Büyük Slalom parkuru olduğu halde sporcularına serbest kayma talimatı veren antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır ile Recep Süleyman Dilik de tali kusurlu bulundu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...