Kadıköy’e Dönme Dolap Projesi…

Kadıköy Rıhtımı’nda bulunan dev balonun kaldırılmasından sonra yerine simge bir proje arayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Londra’nın simgesi olan London Eye’ın benzerini yaptırmak için harekete geçti. Bir süredir boş duran balonun yerine düşünülen üç projeden öne çıkan dev dönme dolap için titizlikle çalışılıyor. Proje çizimleri bittiğinde Kadıköylülerin onayına sunulacak.

BALON 2004’TE HİZMETE GİRMİŞTİ

Kadıköy’ün simgeleri arasına giren dev balon, 2004 yılında hizmet girmişti. 30 yolcu ile günde üç kez 200 metreye çıkabilen balon, 8 Ağustos 2005’te içinde 8 yolcusu varken halatlarının kopmasıyla gündeme gelmişti. 32 metre boyundaki balon, 22 metre çapı ile 20 kilometre uzaktan görülebiliyordu. Fransa, Almanya, ABD, Kanada, Çin, Avusturya, Japonya ve Avustralya’dan sonra Türkiye’de Kadıköy Rıhtım’da 2004 yılında hizmete girmişti.

MÜLKİYET KADIKÖY BELEDİYESİ’NE AİT…

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, balonun yerinden kaldırılmasıyla birlikte yapılan haberler sonrasında balonun bulunduğu alanın mülkünün belediyeye ait olduğunu belirtmiş ve işletmecisine tahliye davası açtıklarını belirtmişti. Öztürk, geçtiğimiz Mayıs ayında balonun yerine Londra’da bulunan dev dönme dolabın benzerini yapmak istediklerini, bunu Büyükşehir Belediyesi ile görüşeceklerini açıklamıştı.

KARARI KADIKÖYLÜLER VERECEK…

Balonun yerinin konumu itibari ile hem İstanbul’un hem de Kadıköy’ün en güzel manzaralı yerlerinden biri olduğunu söyleyen Selami Öztürk, balonun yeri için masasında birkaç alternatif proje bulunduğunu, ancak projeler netleştiği zaman kararı Kadıköylülere bırakacağını söyledi.

“KADIKÖY’E YAKIŞAKACAK BİR PROJE OLACAK…”

Başkan Öztürk, çalışması yapılan proje önerilerinden birinin de Londra’da bulunan London Eye benzeri bir proje olduğunu belirtti. Öneri projeler tamamlandığında Kadıköylülerin önerilerine ve onayını da soracaklarını söyleyen Öztürk; “Herkesi mutlu ve memnun edecek, Kadıköy’e yakışacak, İstanbul’a değer katacak bir proje olacak. Kadıköylülerin önerilerini de alacağız” dedi. Çizilen projeler için sosyal medyada oylama kampanyası da açılacağı öğrenildi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...