Kadıköy’e 5 yeni park…

Kadıköy Belediyesi, baharı yeni park açılışları ile karşılıyor. Çeşitli mahallelerde 5 ayrı park oluşturan Kadıköy Belediyesi, haftasonuna 4 park açılışı sığdırdı.

Kadıköy’e veda etmeye hazırlanan Belediye Başkanı Selami Öztürk, görevi sırasında her zaman yeşil alanların imara açılmamasını kentin namusu olarak kabul edip, bu konuda mücadele ettiklerini söyledi. Toplam 108 parkın bulunduğu Kadıköy’e 5 yeni park daha kazandıran Başkan Öztürk; Acıbadem’de Şehit Cemal Tüfekçi Parkı ile Sokullu Parkı’nı, Göztepe Mahallesi’nde Demokrasi Parkı’nı, Sahrayıcedit Mahallesi’nde ise Doğa Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Kadıköy’de park sayısını arttırmak için kazanılan en küçük boş alanı dahi parka dönüştürdüklerini kaydeden Başkan Öztürk, şunları söyledi:

“Eski bir yerleşim olan Kadıköy’de park yapacak alan bulmakta zorlanıyoruz. Kamulaştırma ya da satınalma yoluyla aldığımız en küçük alanı dahi çocuklar için oyun alanı, yetişkinler için spor yapıp dinlenebilecekleri park haline dönüştürüyoruz. Bunu başarabildiğimiz ölçüde kendimizi mutlu hissediyoruz. Mevcut parklarımızı yenileyerek, semt sakinlerinin hizmetine sunuyoruz. Umut ediyorum ki mevcut yapıların yenilenmesi ile ileriye dönük yeni alanlar açılacak ve daha fazla park yapma imkânımız doğacak.”

DOĞA PARKI AÇILIŞI İKİ BAŞKANI BULUŞTURDU…

Açılışı yapılan 4 park ve 16 Mart’ta açılacak Sanat Parkı ile Kadıköy’e 5 yeni park kazandırdıklarını kaydeden Öztürk, görevi süresince her zaman yeşil alanların imara açılmaması, korunması için hukuki mücadele verdiğini belirtti. Kendinden önceki Belediye Başkanı Cengiz Özyalçın’ın da katıldığı Sahrayıcedit Doğa Parkı açılışında konuşan Öztürk, şu şekilde konuştu:

ÇEVRE KONUSUNDA ARTIK HERKES DUYARLI…

“Yeşil alanların imara açılmamasını kentin namusu saydık ve bu konuda asla taviz vermedik. Göztepe’de bulunan Meteoroloji arazisinin imara açılması konusunda da dava açıp, hukuki mücadele eden tek kurum Kadıköy Belediyesi’dir. Bu konunun tarihe not düşülmesini istiyorum. Bu alana yapılan binaları asla içimize sindirmedik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı imar değişiklikleri ile yeşil alandan konut alanına çevrilen yerler için 100’e yakın dava açtık. Bizler, benden önceki Belediye Başkanım Cengiz Özyalçın ile bu konuda görevimizi tam yaptık. Benden sonra gelecek olan arkadaşımın da aynı duyarlılığı göstereceğinden şüphem yok. Çevre konusunda şimdi herkes duyarlı… Nerede bir ağaç dalı kopsa hemen telefon, mail ya da sosyal medya ile duyulup, bu konuda hemen bir olumlu tepki oluşuyor. Bu da yeşilin korunması için mutluluk verici…”

GÜNÜMÜZDE HER YAŞ GRUBU PARKLARI KULLANIYOR…

Kadıköy’de parklar konusunda beklentilerin yüksek olduğunu da kaydeden Öztürk, eskiden çocuk parklarında sadece çocuklar oynarken, şimdi her yaş grubunun parkları kullandığını ve spor yapıp, vakit geçirdiğini belirtti. Öztürk, Kadıköy’deki parkları da bu beklentiler doğrultusunda yeniden dizayn ettiklerini söyledi.

sporvitrini

Hakkında İrem Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...