Kadıköy’de vatandaşın sabır taşı çatladı!..

Kuşdili Çayırı ve Fenerbahçe’yi son bir ay içerisinde üç kez sel bastı. Ev ve işyerleri kullanılamaz hale gelen Kadıköylüler, “Artık yeter” deyip isyan bayrağını çekti.

Selin gerekçesi olarak şiddetli yağışlar ile birlikte su akışını engelleyen köprü ve bölgede devam eden Kurbağalıdere ıslah çalışmaları gösteriliyor. Kadıköy Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mustafa Günalp, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizi bilgilendirmiyor” diyerek, olay yerinde Kadıköy Life’a açıklamalarda bulundu.

Dün akşam saatlerinde etkisini artıran sağanak yağış ile meydana gelen su taşkını, bölgede hayatı felç etti. Esnafın çilesi, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Kuşdili ve Fenerbahçe’de birçok işyerinin deposu kullanılamaz hale geldi. Şiddetli selde can kaybının yaşanmaması sevindirirken, maddi zarar ise büyük…

VATANDAŞ PATLADI!..

Son bir ay içerisinde üçüncü sel baskınını yaşayan esnaf, bölgede incelemelerde bulunan belediye görevlilerine sert tepki gösterdi. Vatandaşlar; “Artık yeter! Yazın ortasında kanalizasyon suyunun içinde yüzüyoruz” diyerek, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Bölgeye elektrik verilememesi nedeniyle mağduriyetin boyutu arttı. Sabır taşı çatlayan bir esnaf ise, odunu eline alıp “YETER” diyerek belediye çalışanlarına sert çıktı.

BELEDİYELER SEFERBER OLDU AMA…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Müdürlüğü, İSKİ ve Kadıköy Belediyesi’ne ait araçlar, kısa sürede olay yerine ulaştırıldı. Ancak araçlar, selin şiddeti karşısında yetersiz kaldı. Bölgede onlarca apartmanın zemin ve 1. katında suların tahliyesi, sabahın ilk ışıklarına kadar sürdürülen yoğun çalışmalara rağmen gerçekleştirilemedi.

KADIKÖY BELEDİYESİ YÖNETİMİ OLAY YERİNDEYDİ…

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çetinkaya ve Kadıköy Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Mustafa Günalp, selin ilk dakikalarından itibaren olay yerine intikal etti. Vatandaşlar; “Kuşdili’nde Kurbağalıdere’nin üzerinde biri eski olmak üzere iki köprü var. Eski köprü, derenin üstüne sıfır konumda… Su seviyesi yükseldiğinde taşkına neden oluyor. Artık bu eski köprüyü kaldırın. Islah çalışmalarında dereye dökülen molozlar ve dere yatağında beklemeye alınan ana gider boruları da suyun akışına engel oluyor. Anıtlar Kurulu’nun eski köprünün kaldırılmasına izin vermediğini duyuyoruz” diyerek çözüm istedi.

“BÖLGEDE YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLMİYOR…”

Kadıköy Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Günalp, Kurbağalıdere ve Kuşdili Köprüsü üzerinde incelemelerde bulunmasının ardından Kadıköy Life’a açıklamalarında şunları ifade etti:

“Islah çalışmalarını İBB yürütüyor. Ancak, Kuşdili ve bölgede yapılan hiçbir çalışmadan Kadıköy Belediyesi olarak bilgilendirilmiyoruz. Bize projeler hakkında bilgi verilmiyor. Belediye Başkanımız Aykurt Nuhoğlu’nun göreve başlamasının ardından yeni yönetim olarak çabalarımızı artırdık. Projeyi aldık, ancak bazı problemler var. Yoğurtçu Parkı, geçtiğimiz aylarda Kadıköy Belediyesi tarafından yenilenmişti. Ancak İBB’nin projesinde Yoğurtçu Parkı ve çevresine 5 baca açılacağını görüyoruz. Eğer belediyemiz bilgilendirse ilgili süreç takip edilir. Ancak bize bilgi verilmiyor. Projeleri inceledik, yeni bir teknoloji noktasında çalışmalarımız sürüyor.”

O SETLER, SEL SULARINI ENGELLEYEMEDİ…

Kadıköy Life, bir önceki su baskınında esnafın çaresizce aldığı güvenlik önlemlerini gündeme taşımıştı. Ofisi önüne iki ayrı set çeken esnaf, kanalizasyon suyunun ofisine girmesini kendi çabalarıyla engellemeye çalışmıştı. Arabaları yüzdüren şiddetli sel suyu, çaresiz esnafın setlerini yıkıp geçti. Ajans olarak kullanılan ofis, bir ay içerisinde üçüncü kez su baskınıyla karşı karşıya kaldı. Ajans yönetiminin bölgeden taşınma kararı aldığı öne sürüldü.

İŞ MAKİNELERİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR…

Belediyelere ait iş makineleri, Kuşdili genelinde su tahliye ve temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlar ise saatlerdir uyumadan ev ve işyerlerini kullanılabilir hale getirmek için çabalıyor.

Kadıköy Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Günalp, Kurbağalıdere çevresinde incelemelerde bulundu…

CHP Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çetinkaya, ilk incelemelerinin ardından belediye araçlarını ve personelinin çalışmalarını koordine etti…

Selden hayvanlar da nasibini aldı. Kadıköylüler, yavrularını sele kaptıran sokak kedisine yardım elini uzattı. Sokak kedisinin sel suları nedeniyle büyük korku yaşadığı görüldü…

Esnafın temizliği gece boyunca devam etti…

Sel sularında metrelerce sürüklenen otomobil büyük zarar gördü…

Bir ay içerisinde üçüncü kez dükkânlarını su basan esnaf, görevlileri karşısında görünce büyük tepki gösterdi…

Kadıköy Life objektifine yansıyan bu karede, suyun yükseldiği seviyeyi tahmin etmek mümkün…

Esnaf, sel sularını çaresizce kendi yöntemleri ile engellemek için önlemler almıştı…

Ancak şiddetli sel suları, esnafın çaresizliğini yıktı geçti…

Vatandaşlar, Zabıta ekiplerine de dert yandı…

Su taşkını, kiminin de ekmek kapısı oldu. Selin beraberinde getirdiği plastik atıkları toplayan çift, bir gün daha evine ekmek götürebilecek…

Sel suyu, Kadıköy’ün iç sokaklarında Alex heykeline kadar ulaştı…

Zemin kattaki evini sel suyu basan Kristal Apartmanı sakini Mustafa Aktaş (58), mağduriyetini Kadıköy Life ile paylaştı. Vatandaşın içler acısı hali, selin şiddetini gözler önüne serdi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

turkiye-nin-en-guzel-manzarali-kosusu-riva-kosusu-1

Türkiye’nin En Güzel Manzaralı Koşusu: Riva Koşusu

Beykoz Belediyesi desteğiyle, Macera Akademisi tarafından düzenlenen Türkiye’nin en güzel manzaralı koşusu, Riva’da her yaştan 1000 sporseverin katılımıyla ...