Kadıköy’de “Karikatür Günleri”…

Dünyanın en saygın karikatür yarışmalarından biri olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan karikatürlerin yer aldığı sergi, Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi, 12 Ekim tarihine kadar gezilebilecek.

Serginin açılışı nedeniyle 30 Eylül Salı günü düzenlenen törene; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, yarışmada dereceye giren karikatüristler ile seçici kurul üyeleri ve karikatür meraklısı Kadıköylüler katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, her sene ödül töreni sonrası sergilerini Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde düzenlediklerine vurgu yaparak, şunları söyledi:

31 YIL, 80 BİN KARİKATÜR…

“Kadıköylü sanatseverlerle buluşmak bizim için çok önemli… Bu güzel ev sahipliği için Sayın Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. 1983 yılında Milliyet Gazetesi’nin çalışmalarıyla başlayan yarışmamız 31. yılına girdi. 31 yıl, dile kolay… Arşivimizde 80 bine yakın karikatür var. Dünyanın saygın yarışmalarından biri… Bu durum ülkemiz için de gururu vesilesi…”

“BUGÜNLERDE EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY DAYANIŞMA…”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise, yaptığı konuşmada Aydın Doğan Vakfı Karikatür Yarışması’nda dereceye giren sanatçıları kutlayarak, “Bugün burada sanatın birleştirici gücünü görüyoruz” şeklinde konuştu. Suriye’de yaşanan savaşa dikkat çeken Nuhoğlu, yüzbinlerce insanın evinden ve yurdundan göç etmek zorunda kaldığını belirterek, “Bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey dayanışma” dedi.

ÇOCUKLAR, USTA KARİKATÜRİSTLERLE ÇİZİM YAPTI…

Yarışmanın seçici kurulunda yer alan karikatüristler, sergi öncesi Yaratıcı Çocuklar Derneği üyesi çocuklarla bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Farklı yaş gruplarından çocuklar, yaptıkları çizimleri alanlarında ustalaşmış isimlere göstererek önerilerini aldı.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...