Kadıköy’de “fayton” protestosu…

“Faytona Binme Atlar Ölüyor Platformu” üyeleri, faytonda kullanılan atlar için Kadıköy Adalar İskelesi’nin önünde toplanarak eylem yaptı.

Adalar İskelesi’nin önünde toplanan platform üyeleri, protesto gösterisi düzenleyerek Adalar’a giden vatandaşlara faytona binmeme çağrısı yaptı. Grup, daha sonra üzerinde at fotoğrafı bulunan pankart açtı.

ATLARA YAPILAN ZULME DERHAL SON VERİLMELİ!

Grup adına basın açıklaması yapan Elif Narin; “İki yıldır Faytona Binme Atlar Ölüyor Platformu olarak hep söyledik ve söylemeye, haykırmaya devam ediyoruz. Atlar için köleliğin hüküm sürdüğü Adalar’da ve Türkiye’de faytonculuk yapılan her yerde, adına kaza denilen seri cinayetlere, faytonculuk adı altında atlara yapılan zulme derhal son verilmelidir” diyerek, şunları ifade etti:

HER YIL 500’DEN FAZLA AT FAYTONLARDA SÖMÜRÜLÜYOR…

“Özellikle Adalar’da her yıl 500’den fazla at, sömürüldükleri süre zarfında çeşitli hastalıklar veya sakatlanma gibi nedenlerle mezbahaya gönderilmeleri sonucunda yaşamını yitiriyor. Bazıları bakımı külfet geldiğinden kışın ormana terk edildikleri için ölüyor. Bazıları da fayton kazalarında ölümcül yaralar ve darbelerle kıvranarak son nefesini veriyor. Bir at ortalama 25 sene yaşayabiliyorken, faytona koşulan atlar çok ağır bir sömürü sistemine dâhil edilerek, sonu hep aynı olan ağrılı ve acılı bir ölüme mahkûm ediliyor.”

ATLARA ÖZGÜRCE YAŞAM HAKKI VERİLMELİ!

Narin, asıl isteklerinin faytonların sayısının azaltılması olmadığını belirterek, sözlerine “Atlara özgürce yaşam hakkının, yani her canlının doğuştan sahip olduğu en temel hakkın derhal geri verilmesini istiyoruz” diyerek devam etti. Platform üyeleri, yapılan açıklamanın ardından dağıldı.

sporvitrini

Hakkında Melisa Taner

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...